PARTNER PORTALU
  • BGK

Plaża w Świnoujściu bezpieczna

  • PAP    12 maja 2012 - 10:06
Plaża w Świnoujściu bezpieczna

30 ratowników czuwać będzie nad bezpieczeństwem wypoczywających w sezonie letnim na świnoujskiej plaży.
Świnoujska plaża ma blisko cztery kilometry długości. Jej szerokość w niektórych miejscach dochodzi nawet do 120 metrów.

„Inne nadmorskie miejscowości borykają się z problemem zwężania plaż po zimowych sztormach. W Świnoujściu (zabierz głos/oceń prezydenta) jest odwrotnie. To, co innym morze zabiera, nam oddaje. Dzięki temu z roku na rok plaży przybywa” – mówi rzecznik prezydenta tego miasta Robert Karelus.

Co roku obserwuje się w Świnoujściu poszerzenie plaży średnio o kilkadziesiąt centymetrów. Eksperci tłumaczą to zjawisko m.in. abrazją wysokich brzegów Uznamu w Niemczech, gdzie Bałtyk zabiera plaże, by oddać w Świnoujściu.

Strzeżone odcinki plaży to 800-metrowy na wyspie Uznam, w centrum miasta, i drugi 200-metrowy na wyspie Wolin, w dzielnicy Warszów.

Na Uznamie pracować będzie 24 ratowników na ośmiu stanowiskach oraz koordynator w Centrum Koordynacyjnym WOPR oraz dwie osoby z opieki medycznej – wylicza kierownik świnoujskiego kąpieliska Ewa Tańska. Na Warszowie bezpieczeństwa strzec będzie sześciu ratowników na dwóch wieżach wraz z ratownikiem – koordynatorem.

Wyposażenie świnoujskich ratowników składać się będzie m.in. z pontonów motorowodnych, skutera wodnego, łodzi ratowniczych.

Wzorem lat poprzednich zostanie również wydzielony 200-metrowy odcinek plaży dla zwierząt.

Świnoujska plaża należy do najczystszych i najbezpieczniejszych kąpielisk nad Bałtykiem. Od sześciu lat otrzymuje międzynarodowe wyróżnienie – Błękitną Flagę, przyznawane kąpieliskom o najwyższym standardzie czystości i bezpieczeństwa.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.