PARTNER PORTALU
 • BGK

Plaże: Kołobrzeg 10 stopni, Świnoujście - 20. Ale w regionie bardzo zadowoleni z sezonu

 • pap/rad    23 sierpnia 2015 - 09:10
Plaże: Kołobrzeg 10 stopni, Świnoujście - 20. Ale w regionie bardzo zadowoleni z sezonu
W ostatnich dniach do Świnoujścia wczasowiczów przyciąga jeszcze jedno - najcieplejsza aktualnie woda w morzu. Podczas gdy w okolicach Kołobrzegu ma około 10 stopni, w Świnoujściu termometry wskazują ponad 20 stopni (mat.pras.)

Jeszcze sezon turystyczny na zachodniopomorskim wybrzeżu się nie zakończył, a już przedstawiciele branży zaliczają go do udanych. W nadmorskich miejscowościach od połowy lipca zajętych jest ponad 90 proc. miejsc noclegowych.
Sezon chwalą nie tylko właściciele hoteli, pensjonatów czy prywatnych kwater, ale również licznych kawiarni, lodziarni i restauracji.

Wiceprezes zachodniopomorskiej Izby Turystyki (ZIT) Zbigniew Głąbiński ocenia sezon jako zdecydowanie udany. - Pogoda jest podstawowym czynnikiem, który sprowadził więcej turystów nad polskie morze. Drugi czynnik to pewnego rodzaju zewnętrzne niepokoje, m.in. w Tunezji, Turcji, czy nawet na Krymie, czyli tam, gdzie Polacy zwykli jeździć na wakacje, a które spowodowały, że w tym roku zostali w kraju - tłumaczy.

Głąbiński nie pokusił się o ocenę, jaki wzrost może odnotować branża w tym sezonie, ale przypuszcza, że nie będzie to jednak więcej niż 10 proc.

To może się znacznie różnić w zależności od miejscowości - zaznacza. - Tego lata wystąpiła także koncentracja czasowa. Początek sezonu był bez pogody, poprawiła się ona dopiero w połowie lipca, i od tego czasu nastąpił najazd na bałtyckie plaże - dodał.

Jest szansa że sezon nad morzem będzie dłuższy?

Zdaniem wiceprezesa ZIT jest szansa, że w tym roku sezon nad morzem nieco się wydłuży poza zwyczajowy koniec wakacji, czyli koniec sierpnia.

Jak dodał, jest dla niego zaskoczeniem, że tego lata więcej turystów zjechało także nad zachodniopomorskie jeziora.

- Tegoroczne lato świnoujska branża turystyczna na pewno zaliczy do wyjątkowo udanych. Od połowy lipca, gdy temperatury stały się prawdziwie letnie, zajętych jest 98 proc. miejsc noclegowych. Zmienił się jednak trochę turysta, który do nas przyjeżdża - powiedziała Kinga Abraham z Biura Informacji Turystycznej w kurorcie.

- Jeszcze niedawno przeważali turyści, którzy przyjeżdżali na tydzień i dłużej. W tym roku mamy wyjątkowo dużo gości, którzy zostają u nas na jeden do trzech dni - dodaje.

Prawdopodobnie decyduje o tym pogoda. Jak jest ciepło, słonecznie, to ludzie spontanicznie podejmują decyzję o wyjeździe nad morze - przypuszcza Abraham. Potwierdza to fakt, że wiele osób szuka kwatery w ostatniej chwili, tuż przed przyjazdem. Łatwo nie jest ze znalezieniem miejsca, ale nikogo nie odsyłamy z kwitkiem - zaznacza.

- Ubiegłe lato też nie było złe, ale w tym roku mamy taki ruch, że już w trakcie sezonu musiałem zatrudnić dodatkowo dwóch kelnerów - powiedział jeden z właścicieli kawiarni na świnoujskiej promenadzie.

Woda w Świnoujściu bardzo ciepła

W ostatnich dniach do Świnoujścia wczasowiczów przyciąga jeszcze jedno - najcieplejsza aktualnie woda w morzu. Podczas gdy w okolicach Kołobrzegu ma około 10 stopni, w Świnoujściu termometry wskazują ponad 20 stopni.

- Lato 2015 w Kołobrzegu trwa i jesteśmy w pełni sezonu, ale już teraz możemy go uznać za naprawdę udany - przyznał rzecznik prezydenta Kołobrzegu Michał Kujaczyński.

Jego zdaniem, do kurortu turystów przyciągała nie tylko doskonała pogoda, ale także bogaty program imprez kulturalnych i sportowych. - Dodajmy do tego szerokie i zadbane plaże, doskonałą bazę hotelową, parkową zieleń i system ścieżek rowerowych, to mamy przepis na sukces - podkreśla rzecznik.

Liczba osób wypoczywających w tegorocznym sezonie letnim w Kołobrzegu na pewno przekroczy pół miliona - dodaje. Jest wśród nich także wielu gości z zagranicy - głównie Niemiec i Skandynawii.

Zachodniopomorskie należy do czołówki polskich regionów pod względem największej liczby obiektów noclegowych. Konkurować mogą z nim jedynie Pomorskie i Małopolska.

Na Pomorzu Zachodnim działa około 1300 turystycznych obiektów tzw. zbiorowego i indywidualnego zakwaterowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • glews, 2015-08-24 10:18:23

  Wydoiliśmy kmiotków z kasy i jest oki! A oni myślą, że spędzili najlepsze wczasy w swoim życiu. Woda brudna, piasek zakiepowany ale polski Prostaczek myśli, że jest na Rivierze