Plaże: Ustronie Morskie, Sarbinowo, Unieście oraz Mielno zamknięte przez zanieczyszczenie wody

Zachodniopomorskie: cztery kąpieliska morskie zamknięte z powodu zanieczyszczeń bakterią coli.
Plaże: Ustronie Morskie, Sarbinowo, Unieście oraz Mielno zamknięte przez zanieczyszczenie wody
Zamknięcia kąpielisk Ustronie Morskie, Sarbinowo, Unieście oraz Mielno są pierwsze w tym sezonie wakacyjnym. W Ustroniu Morskim nie można kapać się od 9 lipca. W kolejnych kąpieliskach zakaz wprowadzono dzień później. Obowiązuje on do odwołania (fot.sxc.hu)

Cztery nadmorskie kąpieliska: Ustronie Morskie, Sarbinowo, Unieście oraz Mielno zamknięto z powodu zanieczyszczenia wody bakteriami Escherichia coli - poinformowała rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

W pobranych próbkach wody stwierdzono przekroczenia norm obecności tych bakterii.

To pierwsze w tym sezonie wakacyjnym zamknięte kąpieliska. W Ustroniu Morskim nie można kapać się od 9 lipca. W kolejnych kąpieliskach zakaz wprowadzono dzień później. Obowiązuje on do odwołania.

Jak podkreśliła Kapłan, przyczynę zanieczyszczenia powinien ustalić organizator kąpieliska, w tym przypadku jednostki samorządu.

Zarządca ma obowiązek ustawienia tablic informujących o zakazie kąpieli

Zgodnie z wymogami sanitarnymi, w przypadkach zamknięcia kąpieliska jego zarządca ma obowiązek ustawienia tablic informujących o zakazie kąpieli.

Rzeczniczka poinformowała, że dopuszczalna norma zanieczyszczeń bakteriami w wodzie kąpieliska to 1000 jednostek bakterii na 100 ml wody. W pobranych z przez nas próbkach stwierdzono ich od 1200, nawet do 2300 w przypadku Unieście - zaznaczyła.

Pytana o możliwe powody zanieczyszczenia rzeczniczka odparła, że być może przepływający statek zanieczyścił wody Bałtyku, bądź np. bakterie mogą pochodzić z jednego z ośrodków wczasowych w pobliżu plaży.

Kolejne próbki w poniedziałek

Prawdopodobnie już w poniedziałek zostaną pobrane kolejne próbki, by sprawdzić czy woda się oczyściła - poinformowała Kapłan.

Wszystkie kąpieliska nad zachodniopomorskimi jeziorami są czynne.

Według specjalistów, namnażaniu bakterii sprzyjają: wysoka temperatura, bezwietrzna pogoda i brak opadów. Szczepy bakterii coli są groźne dla zdrowia, mogą powodować m.in. zaburzenia układu pokarmowego, bóle brzucha, mdłości i wymioty. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Wie ktoś może czy w Mielnie już zakaz jest odwołany?

Lenka, 2015-07-29 13:51:01 odpowiedz

Do ..: Jakie podobno ?? Nie wiesz, to nie pisz.

Pelly, 2015-07-13 19:09:51 odpowiedz

podobno juz otworzyli w Mielnie. ;)

.., 2015-07-13 18:06:32 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE