PARTNER PORTALU
 • BGK

Plaże: Ustronie Morskie, Sianożęty i Jarosławiec zamknięte z powodu zanieczyszczenia wody

 • pap/pt    7 sierpnia 2015 - 15:44
Plaże: Ustronie Morskie, Sianożęty i Jarosławiec zamknięte z powodu zanieczyszczenia wody

Trzy zachodniopomorskie nadmorskie kąpieliska: Ustronie Morskie, Sianożęty i Jarosławiec zastały zamknięte z powodu zanieczyszczenia wody bakteriami Escherichia coli.
W Ustroniu Morskim i Sianożętach nie można kąpać się od 6 sierpnia, od piątku 7 sierpnia natomiast zakaz kąpieli obowiązuje w Jarosławcu. Obowiązuje on do odwołania.

Ustalenie przyczyny zanieczyszczenia leży po stronie organizatora kąpieliska, w tym przypadku jednostki samorządu. Zgodnie z wymogami sanitarnymi, w przypadkach zamknięcia kąpieliska jego zarządca ma obowiązek ustawienia tablic informujących o zakazie kąpieli.

Jak poinformował SANEPID, dopuszczalna norma zanieczyszczeń bakteriami Escherichia coli w wodzie kąpieliska to 1000 jednostek bakterii na 100 ml wody. W próbkach pobranych w Sianożętach stężenie sięgnęło aż 21 tys. bakterii. 8 tys. bakterii stwierdzono natomiast w Ustroniu Morskim, a 7 tys. w Jarosławcu.

Wyjątkowe wysokie zanieczyszczenie w Sianożętach

Tak duże przekroczenie norm, jak w Sianożętach może wskazywać, że zanieczyszczenie mógł spowodować m.in. jeden z ośrodków wczasowych.

Szczepy bakterii coli są groźne dla zdrowia, mogą powodować m.in. zaburzenia układu pokarmowego, bóle brzucha, mdłości i wymioty.

Szybkiemu oczyszczeniu wody na zamkniętych kąpieliskach nie pomaga wysoka temperatura i bezwietrzna pogoda, które sprzyjają namnażaniu bakterii.

Wszystkie kąpieliska nad zachodniopomorskimi jeziorami są czynne.

W tym sezonie wydano już sześć zakazów kąpieli. To więcej, niż w całym ubiegłorocznym sezonie, a także dwa lata temu. W 2014 r. zachodniopomorskie kąpieliska zamykano pięć razy głównie z powodu bakterii Escherichia coli. Rok wcześniej kąpieliska zamykano również pięć raz, ale ich powodem były sinice.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (13)

 • onka, 2015-08-10 12:36:47

  Do Loony: ufffff
 • Loony, 2015-08-10 10:41:15

  Właśnie sprawdziłem. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kołobrzegu informuje odwołaniu zakazu kąpieli w miejscowości SIANOŻĘTY! UFFF :)
 • Loony, 2015-08-10 10:36:56

  Teraz tylko pytanie... kiedy plaża będzie się nadawała do odwiedzania i woda będzie ok? Jadę tam za tydzień i nie wiem co robić. A takie polecane miejsce. Najwyżej stracę 100zł zaliczki za kwaterę ale gdzie teraz trafić wolne pokoje...