Plenerowa wystawa na wrocławskim rynku

Kilkadziesiąt zdjęć autorstwa jednego z najbardziej cenionych europejskich fotoreporterów Chrisa Niedenthala znalazło się na plenerowej wystawie, którą od soboty można oglądać na wrocławskim rynku.
Prezentowane fotografie tworzą portret stolicy Dolnego Śląska z sierpnia 1982 r. "To fotografie, które Niedenthal wykonał we Wrocławiu na zamówienie niemieckiego miesięcznika +Geo+. Zdjęcia prezentujące nasze miasto sprzed 30 lat z pewnością zaskoczą wszystkich swoją odmiennością od współczesnego kolorowego, tętniącego życiem miasta. Zwłaszcza przygnębiającą szarością ulic i placów, która jest chyba najlepszym symbolem ponurego czasu stanu wojennego" - powiedział PAP Juliusz Woźny, rzecznik wrocławskiego Ośrodka Pamięć i Przyszłość - jednego z organizatorów ekspozycji.

We Wrocławiu - w odróżnieniu od zdjęć ze Stoczni Gdańskiej, gdzie w 1980 r. Niedenthal został wpuszczony jako pierwszy zagraniczny fotoreporter - fotoreporter dokumentował codzienne życie miasta i jego mieszkańców.

Chris Niedenthal urodził się w 1950 r. w Londynie, w rodzinie polskich emigrantów. Współpracował z takimi magazynami jak: "Newsweek", "Time", "Der Spiegel", "Geo" i "Stern". Niedenthal jest laureatem nagrody World Press Photo z 1986 r. Jego prace były prezentowane na licznych wystawach i doczekały się trzech wydawnictw albumowych: "Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty", "13/12. Polska Stanu Wojennego", "In Your Face".

Fotograf jest autorem słynnego zdjęcia przedstawiającego transporter opancerzony przed warszawskim kinem "Moskwa", w którym w grudniu 1981 r. wyświetlano film Francisa Forda Coppoli "Czas apokalipsy".

Wystawę można oglądać do 15 października. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE