PARTNER PORTALU
  • BGK

Płock: Nowa ekspozycja w zoo, jedna z największych takich w Polsce

  • PAP/MN    23 grudnia 2016 - 16:50
Płock: Nowa ekspozycja w zoo, jedna z największych takich w Polsce
Ekspozycja z nowymi akwariami w płockim zoo dostępna jest dla zwiedzających od piątku 23 grudnia. (zdj. ilustracyjne/pixabay)

• Jedną z największych w Polsce ekspozycję fauny i flory otwarto w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku.
• Ekspozycja odnosi się do najważniejszych akwenów na świecie, w tym mórz i oceanów.
• Prezentowanych jest tam ponad 200 gatunków zwierząt i 80 gatunków roślin.
Ekspozycja z 23 akwariami o łącznej pojemności 140 tys. litrów wody kosztowała wraz z niezbędnym wyposażeniem oraz zakupem zwierząt i roślin ponad 6,5 mln zł. Budowa zbiorników trwała dwa lata, od grudnia 2014 r. Środki na inwestycję pochodziły z budżetu Płocka - poinformował dyrektor płockiego zoo Krzysztof Kelman.

W największym akwarium, o pojemności 40 tys. litrów, prezentowane są m.in. rekiny żarłacze rafowe czarnopłetwe, które w warunkach hodowlanych osiągają do 2 metrów długości.

"Ekspozycja składa się z dwóch części. W pierwszej prezentowana jest fauna i flora Wisły oraz Morza Bałtyckiego. Druga część to Wody Świata" z fauną i florą mórz i oceanów, a także wód lądowych, w tym rzek i jezior z poszczególnych kontynentów. Każde akwarium to biotop z innego rejonu globu" - wyjaśnił Kelman.

Jak dodał, na wystawie znajdują się m.in. zbiorniki prezentujące ryby i rośliny rzek Ameryki Północnej, Amazonii z Ameryki Południowej, jezior Niasa i Tanganika w Afryce, a także oceanicznej rafy koralowej. "Każde akwarium jest oddzielne zaopatrywane w wodę i filtrowane. Wszystko sterowane jest elektronicznie, w tym parametry i temperatura wody w poszczególnych zbiornikach" - zaznaczył Kelman.

Otwarta w płockim zoo ekspozycja o powierzchni ok. 450 metrów kw. znajduje się w Pawilonie Dydaktyczno-Naukowym. Zastąpiła tam istniejąca wcześniej, o wiele mniejszą, która składała się z 18 akwariów o łącznej pojemności 40 tys. litrów.

Czytaj też: Prezydent Radomia maluje i sprzedaje bombki. Cel?

Obecna wystawa to zbiorniki, między którymi prowadzi trasa zwiedzania, zakończona niewielkim audytorium, gdzie odbywać się będą prezentacje i warsztaty, w tym zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Jedną z atrakcji wystawy jest także zbiornik "touch pool", czyli otwarty basen m.in. z karpiami koi, które każdy zwiedzający może dotknąć.

"Warto było czekać na otwarcie tej ekspozycji, która daje możliwość niezwykłej wyprawy poprzez wszystkie kontynenty i wody świata. Mam nadzieję, że ta wystawa będzie atrakcją nie tylko dla mieszkańców naszego miasta, zwłaszcza tych najmłodszych, ale także dla gości, turystów, którzy przyjeżdżając do nas z całej Polski, odwiedzać będą także zoo" - powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Ekspozycja z nowymi akwariami w płockim zoo dostępna jest dla zwiedzających od piątku 23 grudnia - czynna będzie także we wszystkie dni świąteczne Bożego Narodzenia oraz 1 stycznia.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku powstał w 1951 r. Obecnie ma powierzchnię ok. 15 ha. Od 2002 r. płockie zoo należy m.in. do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.