Płock: Nowa ekspozycja w zoo, jedna z największych takich w Polsce

• Jedną z największych w Polsce ekspozycję fauny i flory otwarto w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku.
• Ekspozycja odnosi się do najważniejszych akwenów na świecie, w tym mórz i oceanów.
• Prezentowanych jest tam ponad 200 gatunków zwierząt i 80 gatunków roślin.
Płock: Nowa ekspozycja w zoo, jedna z największych takich w Polsce
Ekspozycja z nowymi akwariami w płockim zoo dostępna jest dla zwiedzających od piątku 23 grudnia. (zdj. ilustracyjne/pixabay)

Ekspozycja z 23 akwariami o łącznej pojemności 140 tys. litrów wody kosztowała wraz z niezbędnym wyposażeniem oraz zakupem zwierząt i roślin ponad 6,5 mln zł. Budowa zbiorników trwała dwa lata, od grudnia 2014 r. Środki na inwestycję pochodziły z budżetu Płocka - poinformował dyrektor płockiego zoo Krzysztof Kelman.

W największym akwarium, o pojemności 40 tys. litrów, prezentowane są m.in. rekiny żarłacze rafowe czarnopłetwe, które w warunkach hodowlanych osiągają do 2 metrów długości.

"Ekspozycja składa się z dwóch części. W pierwszej prezentowana jest fauna i flora Wisły oraz Morza Bałtyckiego. Druga część to Wody Świata" z fauną i florą mórz i oceanów, a także wód lądowych, w tym rzek i jezior z poszczególnych kontynentów. Każde akwarium to biotop z innego rejonu globu" - wyjaśnił Kelman.

Jak dodał, na wystawie znajdują się m.in. zbiorniki prezentujące ryby i rośliny rzek Ameryki Północnej, Amazonii z Ameryki Południowej, jezior Niasa i Tanganika w Afryce, a także oceanicznej rafy koralowej. "Każde akwarium jest oddzielne zaopatrywane w wodę i filtrowane. Wszystko sterowane jest elektronicznie, w tym parametry i temperatura wody w poszczególnych zbiornikach" - zaznaczył Kelman.

Otwarta w płockim zoo ekspozycja o powierzchni ok. 450 metrów kw. znajduje się w Pawilonie Dydaktyczno-Naukowym. Zastąpiła tam istniejąca wcześniej, o wiele mniejszą, która składała się z 18 akwariów o łącznej pojemności 40 tys. litrów.

Czytaj też: Prezydent Radomia maluje i sprzedaje bombki. Cel?

Obecna wystawa to zbiorniki, między którymi prowadzi trasa zwiedzania, zakończona niewielkim audytorium, gdzie odbywać się będą prezentacje i warsztaty, w tym zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Jedną z atrakcji wystawy jest także zbiornik "touch pool", czyli otwarty basen m.in. z karpiami koi, które każdy zwiedzający może dotknąć.

"Warto było czekać na otwarcie tej ekspozycji, która daje możliwość niezwykłej wyprawy poprzez wszystkie kontynenty i wody świata. Mam nadzieję, że ta wystawa będzie atrakcją nie tylko dla mieszkańców naszego miasta, zwłaszcza tych najmłodszych, ale także dla gości, turystów, którzy przyjeżdżając do nas z całej Polski, odwiedzać będą także zoo" - powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Ekspozycja z nowymi akwariami w płockim zoo dostępna jest dla zwiedzających od piątku 23 grudnia - czynna będzie także we wszystkie dni świąteczne Bożego Narodzenia oraz 1 stycznia.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku powstał w 1951 r. Obecnie ma powierzchnię ok. 15 ha. Od 2002 r. płockie zoo należy m.in. do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE