PARTNER PORTALU
  • BGK

Płock: Radni za budową pomnika obrońców miasta przed armią bolszewicką w 1920 r.

  • PAP/JS    30 maja 2017 - 19:41
Płock: Radni za budową pomnika obrońców miasta przed armią bolszewicką w 1920 r.
Płock jest drugim po Lwowie miastem, które za bohaterską postawę w wojnie obronnej 1920 r. otrzymało od marszałka Józefa Piłsudskiego odznaczenie wojskowe - Krzyż Walecznych. (fot.plock.eu)

Radni Płocka (Mazowieckie) opowiedzieli się za budową pomnika upamiętniającego mieszkańców tego miasta, którzy w sierpniu 1920 r. stanęli do jego obrony przed armią bolszewicką, nacierającą z zamiarem sforsowania Wisły i dotarcia do Warszawy.
• Płock jest drugim po Lwowie miastem, które za bohaterską postawę w wojnie obronnej 1920 r. otrzymało od marszałka Józefa Piłsudskiego odznaczenie wojskowe - Krzyż Walecznych.

• Zdaniem części radnych, forma pomnika powinna w oryginalny sposób nawiązywać do wydarzeń związanych z obroną Płocka przed armią bolszewicką.

Powołany w 2015 r. Społeczny Komitet Budowy Pomnika Obrońców Płocka 1920 r. ma już gotową propozycję. To projekt w formie kolumny zwieńczonej orłem, autorstwa rzeźbiarza Gustawa Zemły.

Pomnik miałby stanąć w jednym z historycznych miejsc, gdzie ludność miasta wznosiła barykady, powstrzymując wraz z żołnierzami natarcie bolszewików. Z tych właśnie względów, według pomysłodawców, najbardziej odpowiednią lokalizacją byłby plac sąsiadujący z innym płockim pomnikiem - Grobem Nieznanego Żołnierza.

Płock jest drugim po Lwowie miastem, które za bohaterską postawę w wojnie obronnej 1920 r. otrzymało od marszałka Józefa Piłsudskiego odznaczenie wojskowe - Krzyż Walecznych.

"Ostateczna decyzja w sprawie lokalizacji pomnika zostanie podjęta we współpracy z Urzędem Miasta. Teraz bardzo chcemy skupić się na zbiórce pieniędzy, by uroczystość odsłonięcia mogła odbyć się w 2018 r. Terminem idealnym byłby sierpień przyszłego roku, czyli kolejna rocznica obrony Płocka w 1920 r." - powiedziała dziennikarzom radna PO Joanna Olejnik, działająca w komitecie na rzecz budowy pomnika.

Zdaniem części radnych, forma pomnika powinna w oryginalny sposób nawiązywać do wydarzeń związanych z obroną Płocka przed armią bolszewicką.

"W naszym przekonaniu najbardziej zasadnym byłoby tworzenie projektu pomnika jednocześnie z jego lokalizacją, czyli z wpisaniem już w konkretną przestrzeń miasta. Publikowany jest wstępny projekt pomnika. Byłoby dobrze, gdyby udało się stworzyć projekt oryginalny, pomnik, symbol upamiętniający obronę Płocka w 1920 r. Poczekajmy na inne projekty, które być może zostaną złożone" - oświadczyła szefowa radnych PiS Violetta Kulpa.

"Najważniejsze jest to byśmy w sposób godny upamiętnili obrońców Płocka roku 1920. To jest data i wydarzenie, które budują naszą tożsamość jako mieszkańców Płocka. Warto o nich pamiętać, bo mają one przełomowe znaczenie, także w historii Polski. W kwestii miejsca, otoczenia pomnika i jego formy muszą wypowiedzieć się fachowcy, architekci, plastycy. To do nich ma należeć ostateczny głos" - podkreślił prezydent miasta Andrzej Nowakowski (PO).

Uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie pomnika Obrońców Płocka 1920 r. radni Płocka przyjęli większością głosów - "za" głosowały wszystkie reprezentowane przez nich ugrupowania, w tym PiS, PO, PSL i SLD. Jeden radny nie brał udziału w głosowaniu, a jeden - Michał Sosnowski z PSL - wstrzymał się od głosu.

"Nie podoba mi się, że jedno środowisko polityczne skupiło się w komitecie budowy pomnika. Jako organizator oddolnych obchodów rocznicy obrony Płocka w 1920 r. mogę powiedzieć, że w Stowarzyszeniu Sympatyków Klubu Wisła Płock, gdy jeszcze byłem jego prezesem, bardzo się zawsze staraliśmy by było to jak najbardziej apolityczne wydarzenie i zapraszaliśmy wszystkich do współpracy. Staraliśmy się jednocześnie by nie była przypinana temu łatka jakiejkolwiek partii politycznej. Tu są pewne kontrowersje. Dlatego wstrzymałem się od głosu" - powiedział PAP Sosnowski.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.