Płocki magistrat ogłosił konkurs dla architektów. Mają upamiętnić ważne wydarzenia

Płocki magistrat ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Placu Gabriela Narutowicza. W tym miejscu ma stanąć pomnik upamiętniający obronę miasta przed armią bolszewicką w 1920 r. Projekt pomnika jest już gotowy.
Płocki magistrat ogłosił konkurs dla architektów. Mają upamiętnić ważne wydarzenia
Na placu Narutowicz ma stanąć pomnik upamiętniający obronę miasta przed armią bolszewicką w 1920 (fot. UM Płock)

• Zwycięzcy ogłoszonego przez płocki magistrat konkursu otrzymają nagrody pieniężne o łącznej wartości 60 tys. zł, w tym 30 tys. zł za najlepiej ocenioną pracę. 

• Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 20 listopada. 

• Termin przyjmowania prac konkursowych wyznaczono na 1 marca 2018 r., a datę rozstrzygnięcia konkursu na 16 kwietnia 2018 r.

 

- Zgodnie z założeniami, projektowana koncepcja powinna uwzględniać historyczny charakter Placu Narutowicza oraz planowane zlokalizowanie na jego terenie pomnika Obrońców Płocka 1920 r. - poinformował płocki Urząd Miasta. Dodał, iż celem konkursu jest uzyskanie spójnej w wyrazie urbanistycznym i architektonicznym, atrakcyjnej, funkcjonalnej koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznej.

Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody pieniężne o łącznej wartości 60 tys. zł, w tym 30 tys. zł za najlepiej ocenioną pracę. Autor najlepszej koncepcji zaproszony zostanie do opracowania dokumentacji projektowej, na podstawie której wykonane zostanie zagospodarowanie Placu Narutowicza. Nadesłane prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej, której termin zostanie ustalony po oficjalnym ogłoszeniu wyników.

Plac Gabriela Narutowicza położony jest w najstarszej części Płocka, gdzie znajdują się najcenniejsze zabytki miasta, w tym katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dawne opactwo benedyktyńskie oraz siedziba Towarzystwa Naukowego Płockiego. W obrębie placu położony jest m.in. klasycystyczny budynek dawnego odwachu, sąsiadujący z Grobem Nieznanego Żołnierza.

Czytaj więcej: Porozumienie o współpracy Muzeum II Wojny Światowej i Wojskowego Biura Historycznego

Obecną nazwę - Gabriela Narutowicza, upamiętniającą pierwszego prezydenta II RP, plac otrzymał w 1935 r. decyzją Rady Miasta. Wcześniej nosił nazwę Rynku Kanonicznego. To właśnie tam w sierpniu 1920 r. stanęła jedna z barykad wzniesionych przez płocczan, broniących miasta przed próbującą przebić się do mostu na Wiśle armią bolszewicką. Dzięki poświęceniu obrońców natarcie to zostało zatrzymane.

Płock jest drugim po Lwowie miastem, które za bohaterską postawę w wojnie obronnej 1920 r. otrzymało od marszałka Józefa Piłsudskiego odznaczenie wojskowe - Krzyż Walecznych.

W maju radni Płocka opowiedzieli się za budową pomnika upamiętniającego obrońców miasta przed armią bolszewicką. Powołany jeszcze w 2015 r. Społeczny Komitet Budowy Pomnika Obrońców Płocka 1920 r. przedstawił jego projekt w formie kolumny zwieńczonej orłem, autorstwa znanego rzeźbiarza Gustawa Zemły. Pomysłodawcy sugerowali, że pomnik mógłby stanąć w jednym z historycznych miejsc, gdzie ludność powstrzymywała wraz z żołnierzami natarcie bolszewików. Według nich, najbardziej odpowiednią lokalizacją jest właśnie obecny Plac Gabriela Narutowicza.

Odnosząc się do daty odsłonięcia pomnika, działająca w komitecie na rzecz jego budowy, płocka radna Joanna Olejnik, mówiła w maju: - Terminem idealnym byłby sierpień przyszłego roku, czyli kolejna rocznica obrony Płocka w 1920 r.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE