PARTNER PORTALU
  • BGK

Po orlikach przychodzi czas na świetlice

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    23 lutego 2010 - 06:53
Po orlikach przychodzi czas na świetlice

Rząd dopłaci do budowy świetlic dla młodzieży. 50 gmin dostanie na to pieniądze do końca roku. W całym programie dotacje otrzyma 500 gmin.
Gminy mają szansę dostać do 600 tys. zł na jedną świetlicę. Zasada będzie podobna jak przy orlikach: 80 proc. kosztów pokryje państwo, po 10 proc. dadzą marszałek województwa i gmina. Rząd zdecydował wydać na to jeszcze w tym roku 300 mln zł, a w następnym – ok. 700 mln zł – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Według opracowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego projektu organizacji Centrów Dziennego Pobytu w ciągu dwóch lat pieniądze otrzyma ok. 500 gmin (jedna piąta gmin w kraju). Centra będą jednakowe: mają mieć trzy pomieszczenia (po co najmniej: 60, 40 i 20 mkw.) oraz łazienki z prysznicem i muszą być przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Zostaną wyposażone w sprzęt komputerowy, RTV, sprzęt sportowy i gry planszowe. Będą przeznaczone dla dzieci z podstawówek i gimnazjów.

Pieniądze otrzymają ubogie wsie i miasteczka. O tym, kto będzie w centrach pracował zdecydują samorządy. Rząd uważa, że można to zlecić organizacjom pozarządowym, bo są na to pieniądze w unijnym programie „Kapitał Ludzki”.

Ministerstwo listę uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie ogłosi w marcu, konkurs zacznie się najpóźniej w czerwcu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Katarzyna, 2010-02-25 10:02:45

    To nowy pomysł cudaka przed wyborami.
  • weneca, 2010-02-24 08:22:44

    jeszcze orliki nie dofruneły a już dzieci i młodzież mają gdzie się rozerwać a przecież oni nie głosują a dla mnie to bajka na obecne swietlice nie ma pieniędzy na remonty a co dopiero na nowe