Po Światowych Dniach Młodzieży papieski tramwaj wrócił do ruchu

• Tramwaj, którym papież Franciszek przyjechał na spotkanie z młodymi w Brzegach od dziś przewozi zwykłych pasażerów.
• Krakowianie jeżdżą "Papal tram" najczęściej do pracy, traktując go jak zwykły środek transportu.
• Turyści wsiadają z ciekawości, żeby przejechać jeden, dwa przystanki, i robią sobie pamiątkowe zdjęcia.
Po Światowych Dniach Młodzieży papieski tramwaj wrócił do ruchu
Tramwaj "Krakowiak" wyprodukowany został w zakładach Pesa Bydgoszcz. (fot. MPK Kraków)

Podczas ŚDM biało-żółty tramwaj woził mieszkańców i pielgrzymów na linii nr 8. Tramwaj będzie jeździł na liniach: 4, 50, 52. Nie będzie przemalowywany, choć krakowskie tramwaje są niebieskie.

W poniedziałek (1.08) papieskim tramwajem, na trasie Bronowice Małe-Mały Płaszów, jeździło tyle samo osób co w innych tramwajach. Większość mieszkańców rozpoznała jego biało-żółte barwy.

28 lipca papież Franciszek jechał tym tramwajem z Franciszkańskiej na Błonia, na spotkanie z młodzieżą; wraz z nim jechało m.in. kilkanaścioro młodych niepełnosprawnych osób, z opiekunami.

Czytaj też: Oto najsłynniejszy dziś tramwaj w Polsce. Radość w Krakowie i Bydgoszczy

- To była niesamowita historia. Po Światowych Dniach Młodzieży traktujemy ten tramwaj jak każdy inny, czyli po prostu wozimy ludzi. Ten tramwaj przed przejazdem z papieżem służył mieszkańcom Krakowa i będzie służył nadal przez wiele lat - powiedział rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk.

Na tramwaju są umieszczone: herb Krakowa i logo ŚDM oraz wypisane w wielu językach hasło ŚDM: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".

Niskopodłogowy "krakowiak" został wyprodukowany przez bydgoską Pesę specjalnie dla tego miasta. Jest długi na prawie 43 metry i może jednorazowo przewieźć ok. 300 pasażerów. Posiada klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring oraz automaty biletowe.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE