PARTNER PORTALU
  • BGK

Po Światowych Dniach Młodzieży papieski tramwaj wrócił do ruchu

  • PAP/MIW    1 sierpnia 2016 - 14:43
Po Światowych Dniach Młodzieży papieski tramwaj wrócił do ruchu

Tramwaj "Krakowiak" wyprodukowany został w zakładach Pesa Bydgoszcz. (fot. MPK Kraków)

• Tramwaj, którym papież Franciszek przyjechał na spotkanie z młodymi w Brzegach od dziś przewozi zwykłych pasażerów.
• Krakowianie jeżdżą "Papal tram" najczęściej do pracy, traktując go jak zwykły środek transportu.
• Turyści wsiadają z ciekawości, żeby przejechać jeden, dwa przystanki, i robią sobie pamiątkowe zdjęcia.
Podczas ŚDM biało-żółty tramwaj woził mieszkańców i pielgrzymów na linii nr 8. Tramwaj będzie jeździł na liniach: 4, 50, 52. Nie będzie przemalowywany, choć krakowskie tramwaje są niebieskie.

W poniedziałek (1.08) papieskim tramwajem, na trasie Bronowice Małe-Mały Płaszów, jeździło tyle samo osób co w innych tramwajach. Większość mieszkańców rozpoznała jego biało-żółte barwy.

28 lipca papież Franciszek jechał tym tramwajem z Franciszkańskiej na Błonia, na spotkanie z młodzieżą; wraz z nim jechało m.in. kilkanaścioro młodych niepełnosprawnych osób, z opiekunami.

Czytaj też: Oto najsłynniejszy dziś tramwaj w Polsce. Radość w Krakowie i Bydgoszczy

- To była niesamowita historia. Po Światowych Dniach Młodzieży traktujemy ten tramwaj jak każdy inny, czyli po prostu wozimy ludzi. Ten tramwaj przed przejazdem z papieżem służył mieszkańcom Krakowa i będzie służył nadal przez wiele lat - powiedział rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk.

Na tramwaju są umieszczone: herb Krakowa i logo ŚDM oraz wypisane w wielu językach hasło ŚDM: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".

Niskopodłogowy "krakowiak" został wyprodukowany przez bydgoską Pesę specjalnie dla tego miasta. Jest długi na prawie 43 metry i może jednorazowo przewieźć ok. 300 pasażerów. Posiada klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring oraz automaty biletowe.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.