PARTNER PORTALU
  • BGK

Po wieloletnim remoncie legnicka Akademia Rycerska oficjalnie otwarta

  • PAP/AS    7 maja 2016 - 09:16
Po wieloletnim remoncie legnicka Akademia Rycerska oficjalnie otwarta
Na przestrzeni lat z budżetu miasta Legnicy na remont przeznaczono 50 mln zł. Kolejne sześć milionów złotych przekazywali sponsorzy. (fot. Mohylek/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

Po remoncie, który trwał kilkadziesiąt lat, w sobotę oficjalnie zostanie otwarta Akademia Rycerska. Trzystuletni budynek to perełka architektoniczna austriackiego baroku i najważniejszy z zabytków dolnośląskiej Legnicy.
Remont, którego efekty po raz pierwszy w sobotę będą mogli obejrzeć legniczanie, rozpoczął się w 1992 r. „Wówczas miasto przejęło od państwa ten zabytek. Ale tak naprawdę remont Akademii Rycerskiej trwał od roku 1981 roku” - powiedział PAP Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.

Na przestrzeni lat z budżetu miasta Legnicy na remont przeznaczono 50 mln zł. Kolejne sześć milionów złotych przekazywali sponsorzy.

W sobotę legniczanie będą mogli obejrzeć odrestaurowane dwie najbardziej reprezentatywne sale Akademii Rycerskiej – Królewską i Maneżową. „Sala Królewska jest pięknie zdobiona i z tego względu w niej będą się odbywać uroczystości miejskie. Tu też mogą być organizowane koncerty” - powiedział Szczepaniak.

Na pewno miejscem koncertów będzie Sala Maneżowa. „Kiedyś była to sala służąca do ujeżdżania koni. Dzięki remontowi poprawiono akustykę w tej sali, zamontowano m.in. tynki akustyczne na suficie, a na ścianach specjalne kurtyny akustyczne” - mówił dyrektor.

Akademia Rycerska to dziś najbardziej monumentalny zabytek Legnicy. „To perła baroku austriackiego. Kubatura tego budynku jest większa od kubatury Zamku Królewskiego w Warszawie” - podkreślił dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.

Budynek Akademii Rycerskiej powstał w latach 1726-1738. Od XVIII w. działała tam męska szkoła dla szlachty, a od początków wieku XIX również dla młodzieży innych stanów.

Z okazji oficjalnego otwarcia Akademii Rycerskiej w niedzielę na dziedzińcu budynku odbędzie się koncert Ray Wilson, ostatniego wokalista grupy Genesis.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.