PARTNER PORTALU
  • BGK

Pobiegną, by uczcić hutnika

  • AT    9 października 2012 - 20:13
Pobiegną, by uczcić hutnika

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider objął honorowym patronatem XVIII Bieg Memoriałowy im. Bogdana Włosika, który odbędzie się w sobotę, 13 października w Krakowie.
Uczestnicy przebiegną dystans czterech i pół kilometra ulicami Nowej Huty.

Jak co roku, uczestnicy biegu spotkają się nie tylko po to, aby rywalizować w sportowej konkurencji, ale przede wszystkim by uczcić pamięć młodego hutnika, zastrzelonego przez Służbę Bezpieczeństwa podczas pokojowej demonstracji w Hucie 13 października 1982 roku.

Bogdan Włosik gdy zginął miał dopiero 20 lat. Był spokojnym, koleżeńskim człowiekiem, nigdy nie wchodzącym w konflikt z prawem. Uczył się i pracował, aby pomóc znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej rodzicom.

Zginął za niewinność, demonstrując w obronie podstawowych wartości, takich jak wolność i prawo do godnego życia. Śmierć młodego robotnika spowodowała kolejne demonstracje i walki uliczne w Krakowie (głównie w Nowej Hucie) aż do dnia pogrzebu - 20 października 1982 roku. Na Cmentarz Grębałowski w Krakowie przyszło 20 tys. ludzi. Uroczystość stała się kolejną manifestacją przeciwko ustrojowi komunistycznemu i zbrodniom stanu wojennego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.