PARTNER PORTALU
  • BGK

Pochwal się swoją pisanką

  • PAP    21 marca 2011 - 10:24
Pochwal się swoją pisanką

Gorzowskie muzeum 39. raz organizuje Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego. Ma on popularyzować tradycję przygotowywania pisanek na Wielkanoc oraz pogłębiać wiedzę o dziedzictwie kulturowym.
Konkurs jest znany w środowisku zajmujących się kultywowaniem tradycji ozdabiania jaj z okazji Wielkiej Nocy. Biorą w nim udział profesjonaliści i amatorzy. Sprawia to, że co roku zgłoszeń nie brakuje, a liczba nadsyłanych pisanek przekracza średnio 150 sztuk.

Pisanki, co najmniej pięć sztuk, wydmuszki lub ugotowane „na twardo”, należy przed wysłaniem dobrze zabezpieczyć przed uszkodzeniem. Prace można nadsyłać do 10 kwietnia 2011 r. Oceni je komisja konkursowa, biorąc pod uwagę tradycyjne motywy; pisanki inspirowane sztuką współczesną nie będą brane pod uwagę.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone m.in. na stronie www.muzeumlubuskie.pl, na której można zapoznać się z regulaminem konkursu.

Wyróżnione zestawy pisanek będą pokazane na wystawie w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, której otwarcie nastąpi w Niedzielę Palmową.

Patron konkursu Michał Kowalski (zm. w 1999 roku) był działaczem społecznym i propagatorem kultury ukraińskiej oraz wieloletnim przewodniczącym gorzowskiego oddziału Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, a później oddziału Związku Ukraińców. W Gorzowie po wojnie osiedliła się znaczna grupa ludzi z Kresów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.