PARTNER PORTALU
 • BGK

Poczty przeznaczone do odstrzału

 • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    20 sierpnia 2010 - 08:16
Poczty przeznaczone do odstrzału

Poczta Polska chce zamykać urzędy w dużych miastach. Na pierwszy ogień pójdą placówki w Warszawie, Krakowie i w Chorzowie.
O tym, że urzędy pocztowe muszą zniknąć z wiosek Poczta Polska mówiła od dawna. Placówki były nierentowne, od lat poprawiały wyniki, sprzedając więcej zniczy i pościeli, niż przyjmowały listów i paczek. Obecnie w najmniejszych miejscowościach niebędacych siedzibą gminy urzędy pocztowe niemal w całości zostały zastąpione agencjami. List lub paczkę można nadać u agenta, najczęściej w lokalnym sklepie. W sumie obok ponad 5,3 tys. urzędów działa w Polsce już prawie 3 tys. agencji – informuje „Rzeczpospolita”.

Nieoczekiwanie narodowy operator zamierza zamieniać urzędy na agencje także w dużych miastach. Pilotażowy program ma objąć m.in. oddziały: Warszawa-Południe, Kraków Miasto i Miasto Chorzów.

Obecnie w rejonie Miasto Kraków działa 19 agencji pocztowych. Urzędów pocztowych wraz z filiami jest 87. W Chorzowie agencji jest także 19, a placówek pocztowych wraz z filiami – 71. W rejonie Warszawa-Południe działa 77 placówek. Ile zostanie zlikwidowanych w ramach pilotażu? Nie wiadomo, bo program jest na etapie przygotowania.

Utrzymywanie określonej liczby placówek sprawia poczcie problem. Zgodnie z przepisami jest zobowiązana do posiadania co najmniej 8240 placówek w całym kraju. W miastach na każde 7 tys. mieszkańców musi przypadać jedna placówka. Na terenach wiejskich jedna musi działać na każde 85 kmkw. Dodatkowo w każdej gminie musi działać co najmniej jedna placówka stała. Urzędy muszą być czynne we wszystkie dni robocze – pisze „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • w kolejce, 2010-10-26 21:38:54

  Co oni robią!! Może zlikwidujmy ministerstwa??
 • weneca, 2010-08-21 13:17:40

  Pocztę zastąpimy gołębiami pocztowymi .
 • Alex, 2010-08-21 11:47:04

  Likwidacja placówek pocztowych utrudni znacznie korzystanie z jej usług,lecz decydentów to nie obchodzi.