Podhale podlicza sezon. Było dobrze

Miniony sezon wakacyjny na Podhalu był najlepszy od sześciu lat - ocenił starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski. Najwięcej turystów wybrało się w Tatry w drugiej połowie wakacji, na co wpływ miała pogoda.
Podhale podlicza sezon. Było dobrze

"W minione wakacje pod Tatry przyjechało więcej turystów, niż się spodziewaliśmy, dzięki temu, że wiele osób wybrało wypoczynek w kraju, ze względu m.in. na sytuację polityczną w Afryce Północnej" - powiedział dyrektor Biura Promocji Zakopanego Andrzej Kawecki. Według niego, w zakopiańskich hotelach i pensjonatach w wakacje było zajętych od 70 do 80 proc. miejsc.

Zdaniem starosty tatrzańskiego Andrzeja Gąsienicy-Makowskiego miniony sezon był najlepszy od sześciu lat. "Wielu kwaterodawców i przedsiębiorców przekonało się, że podnoszenie jakości oferowanych usług (...) przyciąga turystów" - powiedział. Dodał, że w regionie działają cztery aquaparki z wodami geotermalnymi, powstaje też więcej luksusowych hoteli.

Z powodu deszczowej pogody w lipcu mniej osób - o około 460 tys. - niż rok wcześniej odwiedziło Tatrzański Park Narodowy. Za to w sierpniu Tatry przeżywały prawdziwe oblężenie.

Czytaj też: W czasie deszczu turyści się nudzą?

W drugiej połowie wakacji na wielu górskich szlakach - np. na Giewont - tworzyły się długie kolejki. W słoneczne dni nawet 3,5 godziny trzeba było czekać na wyjazd koleją linową na Kasprowy Wierch. Historyczny rekord frekwencji padł 14 sierpnia, kiedy w Tatry na szlaki weszło ponad 40 tys. osób. Dokładne dane o liczbie turystów w sierpniu będą znane w przyszłym tygodniu.

Pienińscy flisacy, którzy przewożą turystów Dunajcem, ostatni sezon uważają za dobry. Poziom wody w Dunajcu pozwalał na spływ, jednak w lipcu deszczowa pogoda nie służyła frekwencji. Za to w sierpniu, dzięki słonecznej pogodzie, ze spływu Dunajcem skorzystało wielu turystów. Do końca sierpnia było to 190 tys. osób. W ubiegłorocznym sezonie letnim, z powodu zbyt wysokiego stanu wody, spływ był wstrzymany na 32 dni, dlatego nie był on udany.

W Zakopanem ceny noclegów w popularnych prywatnych kwaterach wahają się między 40 a 60 zł od osoby, natomiast w hotelach pod Giewontem zaczynają się od 100 zł.

Tatry co roku odwiedza około 3 mln turystów.


Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE