PARTNER PORTALU
  • BGK

Podhale przygotowuje się do kanonizacji Jana Pawła II

  • PAP    13 marca 2014 - 15:59
Podhale przygotowuje się do kanonizacji Jana Pawła II

Transmisja watykańskich uroczystości kanonizacyjnych, msze dziękczynne, wystawy, wykłady oraz publikacja książki - to główne wydarzenia towarzyszące kanonizacji Jana Pawła II, które odbędą się na Podhalu.
Kanonizacja Jana Pawła II zaplanowana na 27 kwietnia, zbiega się z 35. rocznicą jego wizyty na Podhalu - przypomniał podczas czwartkowej konferencji prasowej burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz.

W regionie zaplanowana w związku z tym wiele wydarzeń. Jednym z ważniejszych będzie publikacja historycznych kazań głoszonych przez biskupa Karola Wojtyłę, późniejszego papieża, na Podhalu.

"Jan Paweł II, jeszcze jako biskup i kardynał często przyjeżdżał na Podhale. Jako papież przyjechał do Nowego Targu i Zakopanego. Jest honorowym obywatelem Nowego Targu. Ponad 20 razy głosił homilie w stolicy Podhala. Z okazji kanonizacji kilkanaście kazań naszego wybitnego rodaka udało się zebrać w jeden tom" - powiedział Fryźlewicz.

W książce pt. "Kardynał Karol Wojtyła do Nowotarżan" opublikowana zostanie m.in. homilia wygłoszona na nowotarskim lotnisku w 1979 r. i kazanie wygłoszone 40 lat temu podczas uroczystości święceń diakonów, które wyjątkowo odbyły się wówczas w Nowym Targu, a nie w Krakowie. Będzie można też odczytać kazanie wygłoszone do bierzmowanych z 1967 r. Przedmowę do książki, która ukaże się w maju, napisał kard. Stanisław Dziwisz. Kazania papieża i biskupa wygłaszane do nowotarżan opatrzył komentarzem ks. prof. Kazimierz Panuś. Teksty będą wzbogacone zdjęciami z wizyt Karola Wojtyły jako biskupa oraz papieża w stolicy Podhala.

"Teksty kazań udało się zebrać z różnych źródeł. Była to bardzo żmudna praca" - opowiadał Fryźlewicz. Niektóre teksty znajdowały się w IPN-ie, inne teksty były w zbiorach krakowskiej kurii, kolejne były przechowywane przez osoby prywatne.

Podhale już przygotowuje się do uroczystości kanonizacyjnych. W każdą sobotę marca w Nowym Targu odbywa się cykl wykładów "Wsłuchani w Jego głos" organizowane przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z parafią NSPJ w Nowym Targu.

Ma się odbyć dziewięć przedstawień Misterium Męki Pańskiej "Wierzę w Syna Bożego" - od 29 marca do 6 kwietnia w sali Miejskiego Ośrodka Kultury.

Od 6 maja na nowotarskim Rynku prezentowana będzie wystawa plenerowa rzeźb papieskich autorstwa prof. Czesława Dźwigaja z krakowskiej ASP. Dwa dni później ma tu zostać odprawiona uroczysta msza dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II. Po mszy zostanie wystawiona jedna z czterech odsłon opery góralskiej "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu" wg. libretta Franciszka Łojasa-Kośli.

Innymi wydarzeniami w stolicy Podhala związanymi z kanonizacją będą m.in. konkurs wiedzy "Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski" oraz wystawa "Barwy Małopolski dla Jana Pawła II i plenerowa prezentacja fotografii na Rynku pt. "Przybywam jako papież pielgrzym". Nowotarskie uroczystości zakończy konferencja popularno-naukowa dedykowana Janowi Pawłowi II.

W Zakopanem główne uroczystości związane z kanonizacją Jana Pawła II odbędą się w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, gdzie zorganizowana zostanie transmisja watykańskich uroczystości. Przed transmisją odbędzie się koncert góralskich kapel "W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II". Będzie też wystawa malarstwa artysty Arkadiusza Walocha w Miejskiej Galerii Sztuki "Sursum Corda". Na 29 kwietnia zaplanowano w Zakopanem koncert chóru dziewczęcego "Turliki" zatytułowany "Z Janem Pawłem II dookoła świata".

Zakopiańskie uroczystości zakończą się 13 maja mszą świętą dziękczynną pod przewodnictwem ks. kardynała Stanisława Dziwisza.

W dniu śmierci, kanonizacji, urodzin oraz wyboru na Stolicę Piotrową Jana Pawła II z wieży ratuszowej w Nowym Targu będzie emitowana ulubiona oazowa pieść papieża "Barka".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.