Podhale wybrało nowego harnasia

Mateusz Buła z Łopusznej został w niedzielę wybrany Harnasiem Roku 2012. W Białce Tatrzańskiej w konkursie o ten zaszczytny tytuł rywalizowało pięciu kandydatów z Podhala.
Podhale wybrało nowego harnasia
Nowo wybrany harnaś będzie przez cały rok reprezentował Podhale na różnych imprezach kulturalnych w kraju. Zwycięzca oprócz tytułu otrzymał szereg nagród, m.in. ciupagę i pas góralski.

Jak powiedział członek jury, wójt gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk „Kołoc”, wybór Harnasia spośród pięciu kandydatów był trudny, bo każdy z nich prezentował wysokie umiejętności. Ubiegający się o tytuł Harnasia 2012 musieli przejść szereg prób.

„Kandydaci musieli wykazać się w tańcu zbójnickim, śpiewie góralskim, pokazać jak operują ciupagą, a także przejść test siły fizycznej. Ponadto kandydaci na Harnasia muszą odpowiedzieć na szereg pytań związanych z regionem” – powiedział Łukaszczyk „Kołoc”.

Nowo wybrany harnaś Mateusz Buła ma 22 lata i jest studentem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Buła powiedział dziennikarzom, że jest dumny ze swojego osiągnięcia. Pytany, czy długo się przygotowywał, aby stanąć w szranki o ten tytuł, powiedział, że „cały czas żyje góralszczyzną, a specjalny trening nie był mu potrzebny”.

Konkursy na Harnasia Roku w Białce Tatrzańskiej przeprowadzane są od 2001 roku i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród widzów.

Głównym organizatorem imprezy jest stacja narciarska Kotelnica Białczańska. Wydarzenie było częścią Tatrzańskich Wici – cyklu wakacyjnych imprez w różnych miejscowościach powiatu tatrzańskiego. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Harnaś harnasiowi nierówny. Góry górą!

rubiś, 2012-08-06 10:33:56 odpowiedz

Jaki staruch, gdzie ten staruch. Nie rozumiem.

Filip, 2012-08-06 10:24:22 odpowiedz

Jakoś staro wygląda ten 22-latek na zdjęciu... Jak nie macie Państwo jego zdjęcia, to nie dawajcie byle jakiego, bo tylko się ośmieszacie...

ewa, 2012-08-06 10:00:25 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE