PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpacie i lubelskie częściej wybiera Bieszczady niż Małopolska

  • pap    21 lutego 2015 - 11:46

Na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach, najczęściej można spotkać uczniów z Małopolski, którzy są na półmetku ferii zimowych. Wypoczywających jest mniej niż w pierwszej połowie lutego; wtedy wypoczywała młodzież m.in. z woj. podkarpackiego i lubelskiego.
Dłuższe i słoneczne dni sprawiają, że w Bieszczadach i Beskidzie Niskim zmniejszyła się pokrywa śniegu. W regionie pracuje jednak zdecydowana większość wyciągów narciarskich.

"Turyści wybierający się w góry powinni pamiętać, że większość szlaków jest oblodzona. Na niektórych z nich wystają kamienie. Zalecamy, żeby idąc na wycieczki zakładać narty ski-turowe lub rakiety śnieżne" - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Waldemar Olszewski.

W Bieszczadach leży od 15 do 18 cm zmrożonego śniegu w Cisnej i Ustrzykach Górnych do ponad pół metra w szczytowych partiach gór. Zmalało zagrożenie lawinowe; od kilku dni obowiązuje pierwszy, najniższy jego stopień.

Po nieznacznych nocnych przymrozkach, w ciągu dnia zazwyczaj są dodatnie temperatury powietrza. Jest słonecznie i panuje bardzo dobra widoczność; bywają dni, że z Połoniny Wetlińskiej widać nawet w promieniu 100 kilometrów.

W ocenie Olszewskiego, podczas tegorocznych ferii było więcej interwencji niż przed rokiem. "W zeszłym roku od połowy stycznia do końca lutego GOPR zanotował ich 15; a obecnie mamy już 17 interwencji, a ferie będą trwać jeszcze tydzień" - zauważył ratownik.

Lidia Matwiej z Centrum Informacji Turystycznej w Ustrzykach Dolnych zwróciła uwagę, że od tygodnia "wśród wypoczywających dominują uczniowie z Krakowa oraz woj. małopolskiego". "Jest ich jednak mniej niż w pierwszej połowie lutego, kiedy na feriach wypoczywała młodzież m.in. z woj. podkarpackiego i lubelskiego" - zaznaczyła.

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim nie ma problemów z wynajęciem miejsc noclegowych w ośrodkach wypoczynkowych, schroniskach i gospodarstwach agroturystycznych.

Nadal dobre warunki narciarskie panują na trasach zjazdowych i biegowych. W gminie Ustrzyki Dolne czynne są wyciągi narciarskie na stokach Gromadzynia, Laworty i Małego Króla oraz w Arłamowie. Z kolei amatorzy narciarstwa biegowego mogą skorzystać np. z tras w Ustianowej Górnej. "Czekają tam na nich trzy pętle liczące po dwa, trzy i pięć kilometrów" - przypomniała Matwiej.

Od poniedziałku ostatni tydzień ferii zimowych rozpoczynają uczniowie z woj.: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Będą odpoczywali do 1 marca.(PAP)

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.