PARTNER PORTALU
 • BGK

Podkarpacie w czołówce najszybciej się rozwijających regionów

 • Wnp.pl    26 sierpnia 2017 - 12:46
Podkarpacie w czołówce najszybciej się rozwijających regionów
Stolica Podkarpacia Rzeszów jest ważnym ośrodkiem akademickim. fot. pixabay

Województwo podkarpackie w wielu dziedzinach jest liderem wśród regionów Polski Wschodniej. Może wartości wskaźników, np. gospodarczych, nie są imponujące, ale imponujące jest ich tempo wzrostu, które wyróżnia się nawet w skali całego kraju.
Jest to region o specyficznych, strukturalnych trudnościach rozwojowych.

Zaliczyć do nich trzeba przede wszystkim: niski poziom zamożności mieszkańców i związane z tym postępujące negatywne procesy demograficzne (w tym migracje zarobkowe), położenie przygraniczne (peryferyjnie, przy granicy zewnętrznej UE), wysokie zatrudnienie w niskowydajnym rolnictwie, zapóźnienia w rozwoju infrastruktury, zwłaszcza transportowej, a przez to niski poziom spójności i zewnętrznej dostępności.

Zarazem ma szereg atutów. Ma wysoką pozycję konkurencyjną w wybranych dziedzinach oraz potencjał rozwojowy, szczególnie w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym i informatycznym, które osiągają sukcesy również w skali międzynarodowej.

Region ma relatywnie duży potencjał akademicki i badawczo-rozwojowy, ale także wartościowe walory turystyczne, kulturowe oraz unikalne dziedzictwo naturalne, co łącznie jest bazą dla produkcji ekologicznej żywności.

Województw podkarpackie wyraźnie zmniejsza tempo tracenia dystansu rozwoju w stosunku zarówno do średniej UE (z 36 proc. w 2006 r. PKB per capita unijnego wzrósł do 48 proc. w 2014 r.; można zakładać, że obecnie przekroczył 50 proc.), jak i średniej kraju (dynamika PKB przez wiele tych lat była wyższa niż średnio w kraju).

W 2015 r. PKB Podkarpackiego miała wartość 70,3 mld zł, co było najlepszym wynikiem w Polsce Wschodniej. Jednocześnie w porównaniu z 2007 r. jego wartość wzrosła o 52,6 proc. (w cenach nominalnych).

O zmianach świadczy także to, że wartość PKB na 1 mieszkańca w 2015 r. przekroczyła 33 tys. zł i w porównaniu z 2007 r. (20 tys.) wzrosła o 64,9 proc., osiągając też wskaźnik 70,7 proc. średniej krajowej – najwyższy (tu jednak wszystkie regiony PW miały wyższy wskaźnik, z wyjątkiem lubelskiego – 68,6 proc.).

Cały artykuł tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Marcin Skowron, 2017-08-28 09:44:18

  Rzeszów i bezpośrednie okolice ciągną województwo podkarpackie do przodu. Wybija się także powoli Krosno.
 • Marcin Skowron, 2017-08-28 09:42:54

  Do ocena z Bochni: Tak, PiS ma większość w województwie. W Rzeszowie rządzi za to opozycja (Rozwój Rzeszowa i PO). Dlatego też sam Rzeszów nie dostaje tyle pieniędzy teraz na inwestycje. Zemsta rządu. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat Podkarpacie a przede wszystkim Rzeszów i okolice przeszły n...iesamowitą metamorfozę na plus - oczywiście  rozwiń
 • ocena z Bochni, 2017-08-27 12:38:49

  Totalitarny PiS robi szopkę z Podkarpacia