PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie, Bieszczadzka Droga Krzyżowa: Udział wzięło 6 tys. osób

  • PAP/AT    25 marca 2016 - 15:35
Podkarpackie, Bieszczadzka Droga Krzyżowa: Udział wzięło 6 tys. osób
Wielkopiątkowe wejścia na Tarnicę mają wieloletnią tradycję (fot.pixabay.com)

• Blisko sześć tysięcy pielgrzymów wzięło udział w Wielki Piątek w Bieszczadzkiej Drodze Krzyżowej.
• Zakończyła się ona wejściem na najwyższy szczyt polskich Bieszczad - Tarnicę (1346 m n.p.m.).
"Pielgrzymi wyruszyli na szczyt rano. Szli różnymi trasami" - powiedział proboszcz parafii w Ustrzykach Górnych ks. Marek Typrowicz.

Najczęściej wybierano trasę z Wołosatego na Tarnicę, nieco mniej wyszło z Mucznego, Ustrzyk Górnych i Wetliny. "Wejście i powrót trwały kilka godzin. Podczas wejścia uczestnicy odprawiali nabożeństwa drogi krzyżowej" - poinformował ks. Typrowicz.

Jak zauważył ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Waldemar Olszewski, w piątek (25 marca) w Bieszczadach było słonecznie i bezwietrznie lub wiał słaby wiatr. Panowała bardzo dobra widoczność. Jednak w górnych partiach gór nadal jest ślisko i leży jeszcze śnieg.

Czytaj tez: Górnicy przeszli podziemną Drogą Krzyżową w kopalni soli

"Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwało 45 ratowników górskich. Zanotowaliśmy kilka przypadków urazów kończyn" - dodał ratownik.

Wielkopiątkowe wejścia na Tarnicę mają wieloletnią tradycję. W 1987 roku grupa turystów z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Rzeszowie potajemnie wniosła na szczyt elementy 6,5-metrowego krzyża.

Krzyż postawiono dla upamiętnienia wędrówek Jana Pawła II po Bieszczadach oraz jego trzeciej pielgrzymki do Polski. Wkrótce stał się celem wielkopiątkowych pielgrzymek.

Na początku lat 90. ubiegłego wieku w wejściach na Tarnicę brało udział kilkaset osób, od kilku lat uczestniczy w nich po kilka tysięcy pielgrzymów.

Karol Wojtyła dwukrotnie wszedł na Tarnicę. Po raz pierwszy był tam 5 sierpnia 1953 roku, powtórnie - już jako biskup - na początku lat 60.

Od kilku lat w Wielki Piątek pielgrzymi wędrują także na inne szczyty w Bieszczadach i Beskidzie Niskim; w tym roku m.in. na liczący 1222 m n.p.m. bieszczadzki Smerek wchodziło blisko pół tysiąca osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.