PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie: ćwiczenia ochotników terytorialnej służby wojskowej

  • PAP/MIW    5 maja 2017 - 12:26
Podkarpackie: ćwiczenia ochotników terytorialnej służby wojskowej
W podkarpackiej brygadzie OT trzyletnia służbę na przełomie maja i kwietnia rozpocznie ponad 200 osób. (fot. twitter.com / MON)

Szesnastodniowe ćwiczenia rozpoczną w sobotę (6.05) ochotnicy powołani do służby w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Będą szkoleni w Rzeszowie, Jarosławiu oraz na poligonie w Nowej Dębie.
• W podkarpackiej brygadzie OT trzyletnia służbę na przełomie maja i kwietnia rozpocznie ponad 200 osób.

• Kolejni ochotnicy rozpoczynający trzyletnią terytorialną służbę wojskową w 3. Podkarpackiej Brygadzie OT pojawią się w jej jednostkach we wrześniu.

 

- Jest to szkolenie podstawowe dla tych, którzy do tej pory nie mieli żadnego kontaktu z wojskiem. Celem szkolenia jest nauczenie żołnierzy podstawowych zasad zachowania się na polu walki - zauważył rzecznik Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak.

- Nauczą się m. in. posługiwania bronią czy podstawowych zasad taktyki. Odbędą też pierwsze strzelanie z użyciem ostrej amunicji. Przewidziano również np. zajęcia z terenoznawstwa - dodał rzecznik.

Równolegle ze szkoleniem podstawowym w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej od 22 kwietnia szkolą się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy już wcześniej służyli w wojsku. Rezerwiści spotkają się czterokrotnie na dwudniowych szkoleniach wyrównawczych.

21 maja w Rzeszowie zaplanowano przysięgę pierwszych żołnierzy w 3. Podkarpackiej Brygady OT. "Przed przysięga spotkają się żołnierze z szkolenia podstawowego i wyrównawczego. Każdą kompanie będą po połowie tworzyli ci, którzy już służyli w wojsku, oraz ochotnicy niemający dotychczas z nim żadnego kontaktu" - wyjaśnił ppłk Pietrzak.

Wojska Obrony Terytorialnej są od początku bieżącego roku odrębnym rodzajem sił zbrojnych. Docelowo mają liczyć 53 tys. żołnierzy zgrupowanych w 17 brygad - po jednej w każdym województwie i dwie na Mazowszu.

Trzy pierwsze brygady zostały sformowane w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Trwa tworzenie dwóch brygad w woj. mazowieckim i brygady w woj. warmińsko-mazurskim. W przyszłym roku mają zostać utworzone dowództwa brygad i pierwsze pododdziały w województwach śląskim i wielkopolskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.