PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie, ferie: Prawie wszystkie wyciągi narciarskie w Bieszczadach uruchomione

  • PAP/AT    29 stycznia 2016 - 11:52
Podkarpackie, ferie: Prawie wszystkie wyciągi narciarskie w Bieszczadach uruchomione
Od kilku dni w górnych partiach Bieszczad obowiązuje pierwszy, najniższy w pięciostopniowej, rosnącej skali stopień zagrożenia lawinowego (fot.pixabay.com)

Na Podkarpaciu pogoda sprzyja wypoczywającym podczas ferii zimowych. W Bieszczadach pracują prawie wszystkie wyciągi narciarskie. "W górach leży średnio 10 - 20 cm śniegu" - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jarosław Makutynowicz.
"Do tej pory tegoroczne ferie są wyjątkowo spokojne. Nie zanotowaliśmy poważniejszych interwencji związanych z bezpieczeństwem wypoczywających" - dodał ratownik.

Jednocześnie Makutynowicz zauważył, że wybierający się w góry powinni pamiętać o odpowiednim ubraniu i obuwiu. "Należy ze sobą zabrać także latarkę oraz naładowany telefon komórkowy. W górach zawsze może nas zaskoczyć gwałtowna zmiana pogody; zwłaszcza w zimie" - zaznaczył.

Od kilku dni w górnych partiach Bieszczad obowiązuje pierwszy, najniższy w pięciostopniowej, rosnącej skali stopień zagrożenia lawinowego. Zagrożenie dotyczy zawietrznych szczytów w masywach połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Szerokiego Wierchu oraz Wielkiej Rawki.

Czytaj też: Ferie zimowe 2016, nowe ośrodki narciarskie i wyciągi w Polsce. Słowacy zmienią Szczyrk?

W ocenie dyrektora Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Jacek Łeszega, "tegoroczna zima zachęca do wypoczynku w Bieszczadach". "Decydują o tym przede wszystkim dobre warunki zjazdowe na stokach narciarskich. Śniegu nie brakuje też dla miłośników biegów narciarskich" - podkreślił.

W gminie Ustrzyki Dolne ośrodki wypoczynkowe, schroniska i gospodarstwa agroturystyczne mają blisko 3,5 tys. miejsc noclegowych.

Czytaj też: Jedziesz na narty? Pooddychasz pyłem

"W pierwszych dwóch tygodniach ferii nie miały one pełnego obłożenia. Sytuacja zapewne zmieni się w lutym, kiedy na zimowy odpoczynek wyjadą uczniowie i ich rodzice m.in. z woj. podkarpackiego, śląskiego i mazowieckiego. Tradycyjnie właśnie wśród turystów z tych regionów Bieszczady, czy Beskid Niski cieszą się sporą popularnością" - powiedział Łeszega.

Na Podkarpaciu propozycje dla wypoczywających przygotowały również m.in. muzea, czy placówki kultury. "Na razie jednak przegrywamy ze śniegiem; większość turystów wybiera stoki i trasy narciarskie" - zauważył dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku Jerzy Ginalski.

Dodał, że wśród odwiedzających sanocki skansen największym zainteresowaniem cieszy się replika Rynku Galicyjskiego z drugiej połowy XIX w.

Dwa tygodnie temu jako pierwsi, dwutygodniowe zimowe ferie rozpoczęli uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Natomiast od 23 stycznia do 7 lutego ferie mają uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Z kolei od 30 stycznia do 14 lutego przerwę w nauce będą mieli uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Jako ostatni - od 13 do 28 lutego - odpoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.