PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie konsultacje Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

  • pt/pap    14 września 2016 - 16:08
Podkarpackie konsultacje Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju
Chcemy wykorzystać potencjał Doliny Lotniczej. Chodzi nam również o innowacje produktowe w zakresie sektora lotniczego. - mówi Adam Hamryszczak (fot.paiz)

• Program budowy dronów oraz innowacje produktowe z sektora lotniczego m.in. te projekty mogą być realizowane na Podkarpaciu w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
• W środę, 14 września w podrzeszowskiej Jasionce odbyły się konsultacje tego dokumentu.
Jak powiedział na konferencji prasowej wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak, strategia przedstawia nowy, zrównoważony model rozwoju Polski.

"Chcemy wspierać przede wszystkim średnie i małe miasta, choć nie zapominamy o metropoliach" - zadeklarował. Jak mówił, twórcy strategii dużą uwagę przywiązują do tych miast, które w ostatnim czasie straciły funkcje społeczno-gospodarcze. "Do tego zamierzamy wspierać także obszary wiejskie. Wsparcia będziemy dokonywać różnymi instrumentami finansowymi" - dodał.

Hamryszczak podkreślił, że w strategii zapisane są projekty kluczowe i flagowe. Pytany, które z nich projektów mogą być realizowane na Podkarpaciu, odpowiedział, że m.in. dotyczący budowy dronów.

Wykorzystać potencjał Doliny Lotniczej

"Chcemy wykorzystać potencjał Doliny Lotniczej. Chodzi nam również o innowacje produktowe w zakresie sektora lotniczego. Oprócz tego są też kwestie związane z cyfryzacją, ten potencjał jest również zlokalizowany tutaj. Do tego dochodzą projekty z udziałem samorządów czy szerzej z makroregionem Polski Wschodniej" - powiedział wiceminister.

Zdaniem Hamryszczaka ważną kwestią w przypadku strategii jest współpraca samorządów z prywatnymi przedsiębiorcami. Resort rozwoju chce zachęcić oba środowiska do większego zaangażowania się w Partnerstwo-Publiczno-Prywatne.

Według wiceministra pierwsze efekty realizacji strategii będą widoczne ok. 2020 roku. "Choć niewykluczone, że pierwsze pozytywne efekty zobaczymy szybciej" - zaznaczył Hamryszczak.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Zarudzki podkreślił na konferencji, że strategia to również bardzo istotny dokument dla rozwoju obszarów wiejskich. Zapowiedział, że dokument nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli przy jego realizacji nie dojdzie do współpracy między samorządami wszystkich szczebli, stroną rządową i przedsiębiorcami.

Natomiast marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że samorządy mają w strategii do odegrania wielką rolę. "Trzeba się dobrze przygotować do tego planu, aby dobrze partycypować w nim. Samorząd woj. podkarpackiego odnajduje się w tej strategii, jest Polska Wschodnia, jest Dolina Lotnicza, jest wiele działań, które będą realizowane na Podkarpaciu" - mówił Ortyl.

Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ma stanowić uszczegółowienie celów rozwojowych wyznaczonych w przyjętym przez rząd w lutym Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, znanym też jako plan Morawieckiego. Mają się w niej znaleźć m.in. opisy projektów i programów prorozwojowych oraz celów i kierunków poszczególnych polityk publicznych.

Trzy główne cele szczegółowe strategii to - zgodnie z przyjętymi w MR założeniami - trwały wzrost gospodarczy oparty na dotychczasowych i nowych przewagach, rozwój społecznie i terytorialnie wrażliwy oraz skuteczne państwo i instytucje gospodarcze służące wzrostowi oraz "włączeniu" społecznemu i gospodarczemu.

Konsultacje strategii mają potrwać do końca września br. Przyjęcie projektu przez rząd - w formie aktualizacji średniookresowej strategii rozwoju kraju - planowane jest na październik br.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.