PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie: krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa już działa

  • PAP/MN    20 września 2016 - 14:31
Podkarpackie: krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa już działa
Z jednego komputera w ciągu doby można zaznaczyć na mapie tylko jedno zagrożenie (fot. mat. policji)

• Na Podkarpaciu od wtorku 20 września działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB).
• Pierwsze zgłoszenia dotyczą m.in. spożywania alkoholu w miejscu publicznym oraz znęcania się nad zwierzętami.
• Od przyszłego tygodnia w miastach powiatowych na Podkarpaciu policjanci będą pokazywać mieszkańcom jak obsługiwać mapę.
Mapa to nowe narzędzie, dzięki któremu przez internet można łatwo informować o różnego rodzaju niepokojących sytuacjach.

Jak powiedziała we wtorek wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, jest to inicjatywa, która stanowi łącznik między społeczeństwem a policją. "Pozwala na podnoszenie poziomu bezpieczeństwa naszych obywateli. Niezwykle ważną sprawą jest to, iż jest to narzędzie bardzo nowoczesne. Informacją o niebezpieczeństwie możemy podzielić się zarówno z policją, jak i ostrzec o nim inne osoby" - dodała.

Komendant wojewódzki policji w Rzeszowie nadinsp. Krzysztof Pobuta zaznaczył, że na mapie można zgłaszać zagrożenia, a nie tylko wykroczenia czy przestępstwa.

"Kolejna ważna rzecz w tej inicjatywie to to, że zawiadomienie powoduje reakcję policji. Mamy pięć dni, aby rozwiązać zgłoszony problem"- powiedział komendant i podkreślił, że mapa nie zastępuje systemu nagłych zgłoszeń. "Jeśli widzimy sytuację, która wymaga natychmiastowej interwencji należy dzwonić pod numery alarmowe" - dodał.

Pobuta pytany przez dziennikarzy czy nie obawia się wielu fałszywych zgłoszeń, odpowiedział, że jest to duże wyzwanie dla policji. "Fałszywe alarmy telefoniczne też się zdarzają, ale walczymy z nimi skutecznie, w tym przypadku, sądzę że też się uporamy" - mówił.

Czytaj też: Katowice: Policjanci oburzeni napisami na bluzach

Jednym z zabezpieczeń, które ma ograniczyć liczbę zgłaszanych zagrożeń jest limit - z jednego komputera w ciągu doby można zaznaczyć na mapie tylko jedno zagrożenie.

Wśród pierwszych zgłoszeń na podkarpackiej mapie zagrożeń było m.in. znęcanie się nad zwierzętami w Łańcucie oraz spożywanie alkoholu w miejscu publicznym w Przeworsku.

Od przyszłego tygodnia w miastach powiatowych na Podkarpaciu prowadzona będzie akcja, w czasie której policjanci będą pokazywać jak obsługiwać mapę.

Link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa znajduje się na stronach internetowych policji.

Pilotażowy program KMZB prowadzono w wakacje na terenie trzech garnizonów: pomorskiego, podlaskiego oraz stołecznego. Od września jest realizowany w całej Polsce. W ramach pilotażu wpłynęło ponad 6 tys. zgłoszeń, a z mapy, która znajduje się na stronach internetowych policji, skorzystało 35 tys. użytkowników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.