Podkarpackie: Mieszkańcy bez prądu z powodu silnego wiatru

• Ponad 200 razy interweniowali od rana we wtorek (28 lutego) podkarpaccy strażacy w związku z podmuchami silnego wiatru w regionie.
• Usuwali głównie połamane konary i drzewa, zabezpieczali też uszkodzone dachy. Bez prądu jest ponad 19 tys. odbiorców.
Podkarpackie: Mieszkańcy bez prądu z powodu silnego wiatru
Najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie energetycznym Sanok (fot. pixabay)

Z powodu silnego wiatru uszkodzone zostały 34 odcinki linii średniego napięcia, przez co - według danych z godz. 14.00 - ponad 19 tys. odbiorców jest pozbawionych energii - poinformował Andrzej Balicki, dyrektor Centralnej Dyspozycji Mocy PGE Dystrybucja - oddział Rzeszów.

Jak wyjaśnił, uszkodzenia powstały najczęściej na skutek zerwania linii lub przez leżące na liniach konary i gałęzie.

Najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie energetycznym Sanok, obejmującym powiaty: brzozowski, sanocki, leski, bieszczadzki. W tym rejonie prądu nie ma 15 tys. odbiorców.

Balicki dodał, że wiatr już cichnie i nowe zgłoszenia nie przybywają. Zapewnił też, że wszystkie awarie usuwane są na bieżąco i wyraził nadzieję, że do końca dnia uda się naprawić wszystkie uszkodzenia.

Z powodu silnego wiatru w całym województwie od rana strażacy interweniowali ponad 200 razy. Najwięcej skutków silnego wiatru odnotowano w Rzeszowie i okolicach oraz w Krośnie, Sanoku i Lesku - poinformował rzecznik PSP w Rzeszowie mł. bryg. Marcin Betleja.

W większości strażacy usuwali z jezdni, chodników i prywatnych posesji połamane konary, gałęzie i całe drzewa. Ale w prawie połowie przypadków były to zabezpieczania uszkodzonych dachów, czy ich konstrukcji, a także elewacji budynków i elementów konstrukcyjnych na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Najwięcej, bo aż około 30 proc. w okolicach Rzeszowa.

"Strażacy nie wracają praktycznie do garaży, jadą od jednego zdarzenia do następnego. Na szczęście żaden człowiek nie ucierpiał" - zauważył Betleja. Dodał, że sytuacja powoli się stabilizuje, ale według prognoz, silny wiatr utrzyma się do wieczora.

Zaapelował o ostrożność oraz o to, aby bez konieczności nie wychodzić z domu.

Przypomniał też, by nie parkować samochodów pod drzewami ani reklamami wielkopowierzchniowymi oraz by zabezpieczyć przedmioty na balkonach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE