PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie: Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

  • PAP/JS    17 stycznia 2017 - 14:30
Podkarpackie: Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Uroczystości, które na Podkarpaciu organizowane są po raz 9., rozpoczną się w poniedziałek i potrwają do piątku.

Spotkania z ocalonymi z Holokaustu i z ratującymi Żydów podczas II wojny światowej, nabożeństwa, wystawy, wykłady, koncerty i projekcje filmów złożą się na pięć dni obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.
Uroczystości, które na Podkarpaciu organizowane są po raz 9., rozpoczną się w poniedziałek i potrwają do piątku. Odbędą się one w 38 miejscowościach województwa. W ich organizację włączyły się władze samorządowe, uczelnie wyższe i szkoły średnie, a także instytucje kościelne, kulturalne i edukacyjne oraz organizacje pozarządowe, łącznie ponad 160 instytucji.

W czasie pięciu dni obchodów zaplanowano wiele różnorodnych wydarzeń opisujących historię i kulturę Żydów, podtrzymujących pamięć o Holokauście, a także kreujących pozytywne postawy i przestrzegających przed ksenofobią i totalitaryzmem - poinformował inicjator i główny organizator obchodów Wacław Wierzbieniec, kierownik Zakładu Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Przewidziano m.in. spotkania z ocalonymi z Holokaustu, ich rodzinami, a także z ratującymi Żydów podczas II wojny światowej i z osobami, które pamiętają i mogą opowiedzieć historie poszczególnych osób, czy rodzin żydowskich, mieszkających na Podkarpaciu.

W programie znajdą się też modlitwy na cmentarzach żydowskich, nabożeństwa w intencji Żydów i Polaków zamordowanych podczas okupacji niemieckiej oraz - po raz pierwszy podczas obchodów - nabożeństwo w intencji osób, które przyczyniły się do ich śmierci. Ponadto w ramach obchodów odbędą się sesje naukowe, wykłady, prelekcje, promocje książek, odsłonięcia pamiątkowych tablic upamiętniających miejsca po masowych eksterminacjach. Nie zabraknie też wydarzeń kulturalnych, takich jak: wystawy, programy słowno-muzyczne, prezentacje multimedialne, koncerty i projekcje filmów.

Wierzbieniec podkreślił, że najważniejszym celem obchodów jest zachowanie pamięci o zamordowanych podczas Holokaustu Żydach z terenu woj. podkarpackiego, a także aktywizacja i edukacja społeczeństwa Podkarpacia, szczególnie młodzieży. "Głównym celem stanie się przedstawienie całemu społeczeństwu województwa prawdy o Zagładzie Żydów, poprzez spotkania z (...) osobami, które przeżyły koszmar Holokaustu oraz ich rodzinami. Przedsięwzięcie to jest niezwykle ważnym wydarzeniem dla Podkarpacia, gdyż łączy wszystkich jego mieszkańców w duchu tolerancji oraz otwartości na różne wyznania i kultury" - zaznaczył Wierzbieniec.

Centralne obchody odbędą się w Rzeszowie 27 stycznia. Rozpocznie je tradycyjne już nabożeństwo w kościele farnym, poświęcone zamordowanym Żydom z Podkarpacia, podczas którego zostaną odczytane nazwiska Żydów, którzy zginęli podczas eksterminacji oraz ukrywających ich Polaków, którzy zginęli wraz z nimi, nazwanych Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata.

W ramach rzeszowskich uroczystości na Uniwersytecie Rzeszowskim odbędą się wykłady: Lei Dror Batalion z uniwersytetu w Hajfie "Samuel Milka Batalion i jego wizja w kwestii poprowadzenia ocalonych z Holokaustu do nowego życia", oraz prof. Szymona Redlicha, historyka, wykładowcy Uniwersytetu Ben Guriona w Izraelu "Znaczenie źródeł wywołanych dla badań historycznych".

Zostaną też przedstawione relacje ocalonych z Holokaustu i ich rodzin. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa poświęcona pamięci rzeszowskich Żydów i promocja książki "Materiały źródłowe do dziejów Żydów w Rzeszowie w czasie okupacji niemieckiej", pod redakcją Elżbiety Rączy, Wacława Wierzbieńca i Grzegorza Zamoyskiego.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.