PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie: Powstanie polsko-ukraińskie centrum dziedzictwa Rozeta

  • PAP/JS    17 lutego 2018 - 19:20
Podkarpackie: Powstanie polsko-ukraińskie centrum dziedzictwa Rozeta
Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl zaznaczył, że Karpaty potrzebują inwestycji, ale też dbania o nasze dziedzictwo (fot, podkarpacie.pl)

Polsko-ukraińskie centrum dziedzictwa kulturowego Rozeta powstanie w ramach projektu realizowanego m.in. przez Stowarzyszenie Pro Carpathia oraz samorząd województwa podkarpackiego. Budżet projektu, który dofinansowany został z Programu Polska-Białoruś-Ukraina, to ponad 1,5 mln zł.
Umowa na realizację projektu została podpisana w Przemyślu w trakcie konferencji Europa Karpat.

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl zaznaczył, że Karpaty potrzebują inwestycji, ale też dbania o nasze dziedzictwo. "Dziedzictwo, które nie zna granicy, które zachowane jest do dziś. Trzeba o tym pamiętać, żeby tego dziedzictwa nie zatracić. Ten projekt bardzo dobrze wchodzi w ten obszar" - dodał.

Wiceminister rozwoju i inwestycji Adam Hamryszczak, który podpisał umowę zaznaczył, że program PL-BY-UA finansuje nie tylko "twarde" projekty infrastrukturalne, ale również takie, które budują pozytywne relacje między tymi państwami.

"Ten projekt wpisuje się w tę tematykę, która została podjęta kompleksowo i wieloaspektowo. Cieszę się, że będzie realizowany nie tylko w Polsce, ale również w aż trzech obwodach na Ukrainie" - powiedział wiceminister.

Prezes Stowarzyszenia Pro Carpathia Agnieszka Pieniążek w swoim wystąpieniu podkreśliła, że unifikacja kulturowa dotyczy także Karpat. "Powoduje to zanik rzemiosła, tradycji. Odpowiedzią na te zjawiska jest nasz projekt. Celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego Karpat, architektury, muzyki i rzemiosła" - dodała.

Przypomniała, że projekt, którego liderem jest stowarzyszenie, realizowany jest przy pomocy 11 parterów, w tym ośmiu z Ukrainy.

W ramach projektu powstanie polsko-ukraińskie centrum dziedzictwa kulturowego Rozeta, które składać się będzie z czterech ośrodków w czterech regionach - woj. podkarpackim, obwodzie lwowskim, iwanofrankowskim i zakarpackim. W ramach projektu odbędzie się także ok. 50 spotkań, seminariów i warsztatów. W projekcie ma wziąć udział w sumie ok. 500 osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Ania, 2018-02-17 23:11:32

    Ok. 1,4 mln euro a nie zł. to jest właściwe dofinansowanie tego projektu.