PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie: W Jaśle powstanie centrum informacji turystycznej

  • pt/pap    7 kwietnia 2017 - 16:30
Podkarpackie: W Jaśle powstanie centrum informacji turystycznej
asło jako jedyne miasto na obszarze dawnego województwa krośnieńskiego nie posiada punktu informacji turystycznej. (fot.wisla.pl)

W Jaśle na Podkarpaciu, w ramach unijnego projektu realizowanego ze słowackim miastem Humenne, powstanie Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej. Projekt jest finansowany z programu współpracy transgranicznej Polska–Słowacja.
Jak poinformował burmistrz Jasła Ryszard Pabian, centrum będzie mieściło się w budynku kina przy ul. Sokoła.

"Jasło jako jedyne miasto na obszarze dawnego województwa krośnieńskiego nie posiada punktu informacji turystycznej. Mieszkańcy oraz turyści nie mogą przez to uzyskać szerszych informacji na temat atrakcji naszego regionu, dlatego postanowiliśmy otworzyć centrum informacyjne" - wyjaśnił.

Jak podkreślił burmistrz, projekt realizowany wspólnie ze słowackim miastem Humenne swym zasięgiem obejmuje mieszkańców po obu stronach granicy, zachęcając do ciekawego i aktywnego spędzania czasu. "Mieszkańcy będą mieli okazję poznać i docenić dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze naszego obszaru. Oferta turystyczna, która zostanie przygotowana, skierowana będzie między innymi do osób starszych" - zaznaczył Pabian.

Pierwsza impreza plenerowa w ramach polsko-słowackiego projektu odbyła się pod koniec marca w Jaśle. Był to meeting nordic walking dla polskich i słowackich seniorów, w którym wzięło udział 80 osób.

W ramach działań zaplanowano również m.in. budowę drogi dojazdowej przy miejskiej winnicy wraz z utwardzeniem terenu pod parking, oznakowanie trasy nordic walking, a także organizację targów turystycznych, warsztatów i imprez promujących tereny pogranicza polsko-słowackiego.

Budżet projektu to ponad 88,5 tys. euro. Z tej kwoty dofinansowanie z unijnego programu Polska-Słowacja wynosi ponad 75,2 tys. euro.

Budżet Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Polska-Słowacja 2014-20 wynosi 155 mln euro (w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego), z czego 77 mln euro jest przeznaczone na dofinansowanie przedsięwzięć w dziedzinie ochrony kulturowej i przyrodniczej, 12 mln euro na projekty edukacyjne w szkolnictwie zawodowym, a ok. 56 mln euro na lokalne inwestycje drogowe oraz usprawnienie transportu publicznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • IT, 2017-04-08 08:34:22

    "Jasło jako jedyne miasto na obszarze dawnego województwa krośnieńskiego nie posiada punktu informacji turystycznej. Mieszkańcy oraz turyści nie mogą przez to uzyskać szerszych informacji na temat atrakcji naszego regionu, dlatego postanowiliśmy otworzyć centrum informacyjne" Może wartoPa...nu Burmistrzowi przypomnieć, że w Jaśle od lat działa bardzo dobrze Centrum Informacji Turystycznej przy biurze podróży MADART, systematycznie od lat certyfikowane przez ogólnopolski system Informacji Turystycznej POT. W trakcie ostatniej oceny to centrum otrzymało najwyższą ocenę certyfikacyjną i 4* za jakość świadczonych usług. Taki poziom prezentują zaledwie 3 centra IT w województwie Podkarpackim (jasielskie MADART, Ustrzyki Dolne i Sanok). Z jakiegoś jednak powodu warto miastu wydać spore środki na stworzenie nowego centrum IT, gdzie zapewne trzeba będzie stworzyć kilka etatów i łożyć systematycznie kolejne środki na jego utrzymanie. IT MADART działa od 2005 finansowane z prywatnych środków... Widocznie miasto Jasło ma za dużo pieniędzy w budżecie, skoro stać burmistrza na taką rozrzutność. Ciekawe ile mieszkańcy Jasła zapłacą za utworzenie i roczne utrzymanie tego nowego obiektu....  rozwiń