PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie winnice kończą winobranie

  • PAP    16 października 2012 - 09:56
Podkarpackie winnice kończą winobranie

Od 30 do 50 proc. owoców mniej niż w poprzednim roku zebrali właściciele winnic na Podkarpaciu.
W regionie kończy się tegoroczne winobranie – poinformowała we wtorek sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia Ewa Wawro.

„Zbiory były wyraźne mniejsze w porównaniu do ubiegłorocznych, ze względu na ekstremalnie niskie temperatury w zimie, które spowodowały znaczne szkody w winnicach. Na szczęście krzewy dobrze się zregenerowały i wypuściły nowe pędy, które będą owocować w przyszłym roku” – powiedziała Wawro.

W zależności od lokalizacji winnic podkarpaccy winiarze zebrali przeciętnie 3-5 ton z hektara; przed rokiem w niektórych winnicach zbierano nawet 10 ton.

„To oznacza, że wina z rocznika 2012 będzie mniej, ale zapowiada się, że będzie bardzo dobrej jakości. Ograniczone owocowanie, duża liczba dni słonecznych oraz sucha i ciepła jesień – to wszystko pozytywnie wpłynie na ich jakość” – podkreśliła Wawro.

Na Podkarpaciu jest ok. 150 winnic, które zajmują łącznie 150 ha. Przeciętne gospodarstwo winiarskie zajmuje 20-30 arów. Przeważają odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie.

Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Najwięcej winnic jest w okolicach Jasła i Krosna.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.