PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie winnice: Region wraca do korzeni?

  • aw/pap    15 września 2016 - 06:37
Podkarpackie winnice: Region wraca do korzeni?
Na Podkarpaciu jest blisko 150 winnic (fot.pxabay)

• Pierwsze spośród 150 winnic na Podkarpaciu rozpoczęły już winobranie. Potrwa co najmniej do połowy października.
• W tym roku zapowiadają się dobre zbiory – powiedziała prezes Fundacji "Galicja Vitis" Ewa Wawro.
• Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku, o czym świadczą chociażby nazwy tamtejszych miejscowości.
W podkarpackich winnicach tradycyjnie winobranie zaczynają zbiory odmian solaris i aurora na wina białe oraz rondo na czerwone lub coraz modniejsze różowe. "Uprawiane na Podkarpaciu odmiany regent, marechal foch i leon milot na czerwone wina oraz dające dobre wina białe odmiany jutrzenka, seyval blanc, hibernal i sibera będą zbierane dopiero za miesiąc" - zauważyła Wawro.

Według niej, "kolejny rok z rzędu winobranie zapowiada się dobrze". "Krzewy ładnie obrodziły, a choroby winorośli tak bardzo nie dawały się winiarzom we znaki" - dodała.

Znów przybywa winnic na Podkarpaciu

Wawro przypomniała, że "już kilkanaście podkarpackich winnic legalnie sprzedaje wino, kilkadziesiąt innych oferuje degustację swoich win w trakcie zwiedzania gospodarstwa winiarskiego".

Na Podkarpaciu jest blisko 150 winnic, które zajmują łącznie 150 ha. "W tej statystyce ujęte są także małe winnice przydomowe, które trafniej byłoby nazwać ogrodem winoroślowym niż winnicą" - zauważyła prezes.

Przeciętne gospodarstwo winiarskie na Podkarpaciu zajmuje 20-30 arów. Przeważają odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in. seyval blanc, hibernal, bianca, jutrzenka, johanniter na białe wina i rondo, regent, marechal foch i leon millot na czerwone.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. O jej rozpowszechnieniu w dawnych wiekach świadczą np. lokalne nazwy geograficzne; Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.

Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski.

Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Najwięcej winnic jest w okolicach Jasła i Krosna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.