PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie. Wspólne ćwiczenia żołnierzy WOT i strażaków

  • PAP/KDS    8 lutego 2018 - 12:24
Podkarpackie. Wspólne ćwiczenia żołnierzy WOT i strażaków
W podkarpackiej brygadzie służy już ponad 3,5 tys. żołnierzy. Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyły 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach. (fot. Facebook/ Wojska Obrony Terytorialnej)

W najbliższą niedzielę (11.02) w Przemyślu odbędą się wspólne ćwiczenia żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz strażaków z Komendy Miejskiej PSP.
W ćwiczeniach, które odbędą się na terenie Przemyśla, udział wezmą żołnierze 34. Batalionu Lekkiej Piechoty z Jarosławia. Jak zaznaczył brygady por. Witold Sura z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, szkolenie będzie obejmował działanie żołnierzy z innymi służbami w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe.

- Zajęcia prowadzone będą w dwóch blokach szkoleniowych. Jedna grupa żołnierzy odbędzie zajęcia na obiektach przemyskiej Komendy Miejskiej PSP. Tam szkolić się będą m.in. z profilaktyki przeciwpożarowej i udzielania pierwszej pomocy, w tym obsługi defibrylatora - dodał.

Natomiast druga grupa odbędzie ćwiczenia praktyczne z ratownictwa wodnego na stawikach przy ulicy Sanockiej.

Rzecznik podkreślił, że szkolenie prowadzone będzie przez płetwonurków PSP. - Nauczą oni żołnierzy m.in. jak podejmować poszkodowanego ze zbiornika wodnego, jak pomóc osobie znajdującej się pod lodem oraz jak udzielać pierwszej pomocy - wyjaśnił Sura.

Na zakończenie szkolenia dla jego uczestników zaplanowano zapoznanie z zasadami funkcjonowania Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Przemyślu.

Budowa WOT jako piątego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęła się z początkiem 2017 roku. W pierwszym etapie sformowane zostało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz trzy brygady na terenie Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. W tych jednostkach przeszkolonych zostało już około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

W podkarpackiej brygadzie służy już ponad 3,5 tys. żołnierzy. Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyły 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.