PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie. 120 tys. zł na kulturę w gminach w ramach "Pomostu kultury"

  • pt/pap    4 maja 2017 - 13:23
Podlaskie. 120 tys. zł na kulturę w gminach w ramach "Pomostu kultury"
Placówki kultury działające w gminach mogą dostać od 6-12 tys. zł na realizację swoich pomysłów (fot.wrotapodlasia)

Kilkanaście gminnych ośrodków kultury w Podlaskiem ma szanse zdobyć w tym roku łącznie 120 tys. zł dotacji na ciekawe, wynikające z potrzeb danej społeczności pomysły. To element projektu "Podlaski Pomost Kultury".
Drugi rok "Podlaskiego Pomostu Kultury" zainaugurowała w Białymstoku konferencja o finansowaniu kultury w samorządach lokalnych.

"Podlaski Pomost Kultury" to trzyletni projekt Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, w ramach którego odbywają się seminaria, różne przedsięwzięcia kulturalne w gminach oraz konkurs na dotacje. W 2016 r. rozdysponowano również 120 tys. zł. W 2017 r. konkursowe wnioski można składać do 28 maja.

Placówki kultury działające w gminach mogą dostać od 6-12 tys. zł na realizację swoich pomysłów na kulturę w społecznościach lokalnych. W powiatach będą spotkania informacyjne na ten temat. Kto dostanie dotację będzie wiadomo w połowie czerwca.

Koordynator projektu Damian Dworakowski powiedział, że główny cel to zachęcenie młodych ludzi do "uprawiania kultury".

"Proponujemy rozwiązania, które mają służyć animatorom w małych miejscowościach i będą dostosowane do potrzeb odbiorców, dzieci, młodzieży w tych społecznościach. Dlatego chcemy, aby wszystkie projekty, które będą realizowane były oparte o analizę potrzeb tych mieszkańców i były zaprojektowane tak, by dzieci chciały w nich uczestniczyć. Czyli, żeby były przydatne, ale też interesujące" - powiedział Dworakowski.

W 2016 r. w ramach "Podlaskiego Pomostu Kultury" zrealizowano 14 różnych projektów, m.in. w Grajewie, Kleszczelach, Korycinie, Nowych Piekutach, Dubinach.

"Były to bardzo różne projekty, które pokazują w jaki sposób można współcześnie animować (kulturę)" - dodał Dworakowski. Np. babcie uczyły tradycji wnuków, młodzi ludzie uczyli się realizacji filmów w technice animacji poklatkowej, były warsztaty taneczne z tańców regionalnych, produkowano naturalne kosmetyki z lokalnych surowców.

Np. w Korycinie uczestnicy pleneru malowali najpiękniejsze miejsca w gminie podczas profesjonalnych warsztatów malarskich. Dyrektor korycińskiego gminnego ośrodka kultury Beata Matyskiel powiedziała, że warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, placówka mogła m.in. kupić uczestnikom profesjonalny sprzęt malarski. W 2017 r. ośrodek będzie się starał o pieniądze na warsztaty garncarskie, które odbędą się na szlaku rękodzieła ludowego.

Matyskiel powiedziała, że pieniądze z takich źródeł jak projekt "Pomost kultury" są dla małych placówek bardzo ważne i potrzebne, bo pomagają realizować pomysły.

Warsztaty dziennikarskie i fotograficzne chciałby sfinansować z "Podlaskiego Pomostu Kultury" Związek na Recz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej w Szczytach - Dzięciołowie. Łukasz Leoniuk z tej organizacji powiedział PAP, że taką potrzebę zgłosiła młodzież, która chce się uczyć copywritingu, fotografii. Młodzi chcieliby prowadzić bloga o swojej gminie Orla.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.