PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie, 26. rocznica niepodległości Litwy: Mniejszość litewska uczciła odzyskanie niepodległości

  • PAP/AT    11 marca 2016 - 19:05

• Mniejszość litewska na Suwalszczyźnie uczciła 26. rocznicę odzyskania przez Litwę niepodległości.
• Uroczystości odbyły się m.in. w szkołach tej mniejszości.
• Obchody zaplanowano także na najbliższą niedzielę.
Uroczystości, m.in. z udziałem samorządowców i działaczy organizacji mniejszości litewskiej, odbyły się tradycyjnie we wsi Kompocie, przy pomniku upamiętniającym 11 marca 1990 r., czyli dzień uchwalenia przez litewski parlament deklaracji o niepodległości kraju, po półwieczu przymusowej przynależności do ZSRR.

Pomnik został wzniesiony w 1992 roku. Ogromny głaz narzutowy wydobyli wówczas z ziemi rolnicy i ustawili go przy trasie Puńsk-Poluńce.

Jak powiedział dyrektor Niepublicznego Zespołu Szkół "Żiburys" w Sejnach Algirdas Vaicekauskas, gdzie w podstawówce i gimnazjum uczy się tam ponad sto dzieci, w tym roku część starszych uczniów pojechała na obchody tego święta na Litwę, inni uczestniczyli w uroczystościach przy pomniku w Kompociach.

Dla uczniów, którzy zostali w szkole, zorganizowano konkurs wiedzy o Litwie. Wzięło w nim udział ok. 30 dzieci. "Chcemy pokazywać młodym ludziom, że świętować można w ciekawy i wyjątkowy sposób, a dzięki temu dzieci pamiętają ważne daty z historii" - powiedział.

Jedyne w kraju liceum z litewskim językiem nauczania w Puńsku nosi imię 11 Marca. Znajduje się tam jedna z kopii deklaracji niepodległości Litwy, podpisana przez wszystkich ówczesnych litewskich posłów.

Dyrektor szkoły Irena Marcinkiewicz powiedziała, że młodzież pamięta o święcie, wiedzę o nim "wynosi z domu", rokrocznie w liceum są okolicznościowe obchody i ta wiedza jest utrwalana. "Dla obecnych licealistów te wydarzenia to już historia, było to przed ich narodzeniem. Ale każdy z nich zna powagę tego święta i okoliczności, w jakich Litwa odzyskała niepodległość" - zaznaczyła.

W Puńsku obchody związane ze świętem odbędą się też w niedzielę. Rozpoczną się mszą św. w języku litewskim, a następnie, tradycyjnie już, w miejscowym Domu Kultury Litewskiej odbędzie się koncert, w którym wezmą udział nie tylko miejscowi licealiści, ale także młodzież z Litwy.

Według szacunków organizacji litewskich, w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy osób pochodzenia litewskiego, najwięcej w gminach Puńsk i Sejny w województwie podlaskim. Gmina Puńska nazywana jest nawet "najbardziej litewską w Polsce", bo 80 proc. jej mieszkańców deklaruje taką narodowość.

W narodowym spisie powszechnym z 2011 roku, narodowość litewską zadeklarowało ok. 8 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.