PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: Boże Narodzenie prawosławnych. Część szkół i urzędów zamknięta

  • PAP/AT    8 stycznia 2018 - 10:12
Podlaskie: Boże Narodzenie prawosławnych. Część szkół i urzędów zamknięta
W tym roku pierwszy dzień świąt według kalendarza juliańskiego również był wolny od pracy, bo wypadł w niedzielę (fot.shutterstock)

Z okazji świąt Bożego Narodzenia obchodzonym w styczniu przez prawosławnych w części podlaskich szkół nie ma zajęć, nieczynne są też niektóre urzędy samorządowe.
  • W poniedziałek (8 stycznia) przypada drugi dzień świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, obchodzonych w tym terminie m.in. przez prawosławnych.
  • W części podlaskich szkół nie ma zajęć.
  • Nieczynne są też niektóre urzędy samorządowe.

Największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim, zwłaszcza w jego południowo-wschodniej części. Boże Narodzenie świętują właśnie zgodnie z kalendarzem juliańskim, czyli 13 dni po katolikach i protestantach.

Wigilia tych świąt przypada 6 stycznia w powszechnym kalendarzu gregoriańskim. W tym terminie chrześcijanie obrządków zachodnich obchodzą święto Objawienia Pańskiego, zwane Świętem Trzech Króli; od 2011 r. to w Polsce dzień ustawowo wolny od pracy.

W ub. roku wypadł w piątek, więc pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia wiernych obrządków wschodnich również był wolny od pracy.

W tym roku pierwszy dzień świąt według kalendarza juliańskiego również był wolny od pracy, bo wypadł w niedzielę. W poniedziałek w tych częściach województwa, gdzie prawosławnych jest najwięcej, nieczynne są niektóre urzędy samorządowe. Władze najczęściej korzystają z możliwości wykorzystania dnia wolnego za 6 stycznia, który w tym roku wypadł w sobotę.

Nieczynny jest w poniedziałek m.in. Urząd Marszałkowski w Białymstoku oraz starostwa powiatowe w Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach. Nie pracuje też np. Urząd Miasta w Bielsku Podlaskim i urzędy gminne w Narwi czy Orli.

W części szkół w regionie nie ma lekcji. Tu - na podstawie rozporządzenia MEN o organizacji roku szkolnego - decyzje były w rękach dyrektorów, w uzgodnieniu z radami pedagogicznymi i radami rodziców.

Jak wynika z informacji przekazanych przez białostocki magistrat, w stolicy województwa podlaskiego lekcji nie ma w poniedziałek w 34 spośród 69 samorządowych szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Wolne mają też studenci uczelni w Białymstoku, korzystający z wydłużonej przerwy świąteczno-noworocznej.

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w kraju nie ma. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Dane te uznawane są jednak przez hierarchów za niemiarodajne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.