PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie i Grodzieńszczyzna będą wspólnie promować Kanał Augustowski

  • PAP/JS    16 grudnia 2016 - 21:01
Podlaskie i Grodzieńszczyzna będą wspólnie promować Kanał Augustowski
Kanał Augustowski (fot.wikimedia.org/Platanacero)

• Władze samorządowe województwa podlaskiego i obwodu grodzieńskiego na Białorusi przygotowują wspólną promocję Kanału Augustowskiego.
• Współpracować będą m.in. muzea kanału, ma powstać bibliografia tego zabytkowego obiektu inżynierii wodnej.
O zakresie i pomysłach na tę współpracę rozmawiano w Białymstoku podczas pierwszego posiedzenia grupy roboczej ds. Kanału Augustowskiego.

Grupę powołano w ramach umowy o współpracy pomiędzy marszałkiem województwa podlaskiego Jerzym Leszczyńskim a gubernatorem obwodu grodzieńskiego Władimirem Krawcowem, którą podpisano 26 października. Tego dnia Białoruś wprowadziła czasowy ruch bezwizowy na teren parku Kanał Augustowski i do części Grodzieńszczyzny, w tym Grodna. Bez wizy na wyznaczonym terenie można przebywać do pięciu dni.

Członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk poinformował, że celem grupy jest "opracowanie katalogu zadań", zaproszenie do współpracy różnych instytucji, firm i urzędów ze strony woj. podlaskiego i Grodzieńszczyzy, by wspólnie "ten potencjał, jaki jest w Kanale Augustowskim w sposób maksymalny wykorzystać zarówno w aspekcie turystycznym, jak i promocyjnym". Podkreślił, że główny celem tych wszystkich działań jest to, by marka Kanał Augustowski nie była tylko lokalną, czy regionalną, ale też "w wymiarze europejskim", a to wymaga pracy.

Strony ustaliły m.in., że na przełomie kwietnia i maja 2017 r. na sezonowym, wodnym przejściu turystycznym Rudawka-Lesnaja, gdzie m.in. można korzystać z ruchu bezwizowego, planowany jest specjalny piknik majówkowy z myślą o turystach. Dyjuk powiedział, że jest przekonany, że cel jakim jest promocja Kanału Augustowskiego uda się osiągnąć, a współpracę i wzajemne relacje określił jako "bardzo pozytywne, przyjazne".

Wiceprzewodniczący Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego Wiktor Liskowicz dziękował stronie polskiej za owocną współpracę związaną z rozwojem Kanału Augustowskiego. Podkreślił, że współpracować będą istniejące muzea kanału po polskiej i białoruskiej stronie, ma powstać bibliografia kanału.

Mówił też, że trzeba pracować nad poprawą infrastruktury na punkcie granicznym Rudawka-Lesnaja. Była też mowa o tym, że konieczna jest obsługa przez cały rok śluz na kanale, by mogli z tego korzystać nie tylko turyści w grupach zorganizowanych, ale też indywidualni. Liskowicz wyraził nadzieję, że majówkowy piknik na Kanale zaplanowany na otwarcie sezonu w 2017 r. będzie miał charakter cykliczny, z ofertą modyfikowaną corocznie.

Jeden z pomysłów dotyczy również możliwości organizacji rejsów małymi statkami z Augustowa do Grodna i z powrotem, ale potrzebne są rozmowy i prace nad tzw. spławnością kanału, rozmawiają o tym jednostki odpowiedzialne za gospodarkę wodną. Omawiano m.in. stan poziomu wody w kanale.

Bogdan Dyjuk poinformował, że obie strony przy okazji swoich promocji np. na targach prezentowało ofertę turystyczną związaną z Kanałem Augustowskim zarówno po polskiej i po białoruskiej stronie granicy "na całej jego długości od Biebrzy po Niemen", a nie oddzielnie. Powstaną wspólne materiały promocyjne.

Wiktor Liskowicz powiedział, że dotychczas z ruchu bezwizowego skorzystało ponad dwa tysiące cudzoziemców. Dekret w sprawie ruchu bezwizowego wydany przez prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę obowiązuje do końca grudnia 2017 r. Liskowicz poinformował, że są "plany, zamierzenia" związane z przedłużeniem tych przepisów od 2018 r., jak również z poszerzeniem obszaru na Grodzieńszczyźnie, gdzie będzie można przebywać bez wiz. Cały obszar ma być odpowiednio oznakowany. Można też będzie przekraczać granicę nie tylko rowerem czy kajakiem, ale też innym środkiem transportu.

"Będziemy pracować nad tym, aby turyści z innych państw czuli się komfortowo w strefie Kanału Augustowskiego i w strefie miasta Grodno" - powiedział Liskowicz.

Bez wizy na Białoruś można się dostać przez dwa przejścia: Rudawka-Lesnaja (pieszo, rowerem lub kajakiem, przejście jest małe, sezonowe) oraz Kuźnica-Bruzgi (samochodem lub rowerem). Szczegółowe informacje ws. ruchu bezwizowego znajdują się na stronie www.grodnovisafree.by.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.