PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie i obwód brzeski przygotowują porozumienie o współpracy

  • PAP/TK    23 lutego 2018 - 16:30
Podlaskie i obwód brzeski przygotowują porozumienie o współpracy
Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński i z-ca przewodniczącego brzeskiego obwodowego komitetu wykonawczego Andrej Anatolijewicz Klec (Fot. http://wrotapodlasia.pl)

Przedsiębiorczość, innowacje, działalność parków naukowo-technologicznych z Białegostoku i Brześcia mogą być elementem współpracy pomiędzy województwem podlaskim i obwodem brzeskim na Białorusi - mówili w piątek w Ciechanowcu przedstawiciele władz tych regionów.
  • Najważniejszym elementem współpracy transgranicznej jest gospodarka.
  • Obecnie na Podlasiu w trakcie realizacji jest 13 projektów transgranicznych o różnej tematyce.
  • W kolejnych latach programy transgraniczne powinny być kontynuowane, m.in. program Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Obradowała tam podkomisja ds. współpracy międzyregionalnej. Działa ona w ramach Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Transgranicznej.

Protokół z prac podkomisji podpisali w piątek marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński oraz zastępca przewodniczącego Brzeskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego Andrej Anatolijewicz Klec.

Czytaj także: Polepszy się współpraca transgraniczna

Marszałek Jerzy Leszczyński mówił, że ważnym elementem tej współpracy jest gospodarka. Na obradach komisji byli m.in. przedstawiciele parków technologicznych z Białegostoku i Brześcia.

"Liczymy, że współpraca w zakresie innowacji będzie bardzo interesującym obszarem i jest to ważny element rozwoju też naszych regionów" - mówił dziennikarzom marszałek Leszczyński. Dodał, że współpraca gospodarcza to bezpośrednie kontakty między firmami. Poinformował także, że ustalono, że będzie rozwijana ta współpraca w ramach misji gospodarczych, bo są na to pieniądze dla firm.

Marszałek podkreślał także, że ważne są realizowane projekty transgraniczne z partnerami z Białorusi i Ukrainy. Powiedział, że obecnie w trakcie realizacji jest 13 projektów transgranicznych o różnej tematyce. Wymienił infrastrukturę drogową, dziedzictwo kulturowe i modernizację trzech przejść granicznych. Dodał również, że w tym roku ma ruszyć nowy program na mikroprojekty o wartości do 60 tys. euro.

"Na dzisiejszym posiedzeniu komisji podkreśliliśmy, że to, co robiliśmy do tej pory przynosi wymierne efekty i współpraca jest bardzo ścisła. Nie tak dawno mówiliśmy o tym, że nasza współpraca powinna polegać na tym, że powinny istnieć kontakty pomiędzy konkretnymi małymi i średnimi firmami, biznesem" - mówił zastępca przewodniczącego Brzeskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego Andrej Anatolijewicz Klec. Dodał, że "przedłużono" to obecnie na parki naukowo-technologiczne, innowacje.

Czytaj także: Program współpracy transgranicznej Polska-Rosja. Nie ma zgody rządu na jego uruchomienie

Andrej Anatolijewicz Klec i Jerzy Leszczyński podkreślali, że w kolejnych latach programy transgraniczne powinny być kontynuowane, m.in. program Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. "Ten program został przyjęty bardzo pozytywnie przez wszystkie nasze regiony i chcemy wnioskować o to, żeby był przedłużony na następne lata" - powiedział Klec. Dodał także, że współpraca z województwem podlaskim będzie poparta podpisaniem umowy.

Nie precyzowano kiedy mogłoby to nastąpić. Podlaskie ma taką umowę z obwodem grodzieńskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.