PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie, Kruszyniany: centrum edukacji i kultury Tatarów

  • PAP/em    15 listopada 2015 - 13:01
Podlaskie, Kruszyniany: centrum edukacji i kultury Tatarów

Odnowiony meczet w Kruszynianach (fot. kruszyniany.com.pl)

Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich otwarto w sobotę (14 listopada) w Kruszynianach (Podlaskie). To pierwsza taka placówka w kraju, ma prezentować kulturę i historię społeczności tatarskiej.
W sobotnich uroczystościach wzięli udział m.in. ambasador Malezji, przedstawiciele ambasad Kuwejtu i Indonezji, władze województwa podlaskiego, przedstawiciele muzułmańskich gmin wyznaniowych oraz społeczność tatarska.

Jak mówił podczas otwarcia centrum przewodniczący muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Kruszynianach Bronisław Talkowski, kompleks ma służyć całej społeczności tatarskiej, ale też wszystkim mieszkańcom regionu. Ma – jak pokreślił – mówić o historii Tatarów na ziemiach polskich. "Tutaj jest nasz głęboka kilkusetletnia historia. Tutaj tworzyliśmy historię, jesteśmy Polakami, ale znamy swoje korzenie i właśnie ta historia musi być utrwalona i pokazana" – mówił.

Różne religie mogą żyć obok siebie

Podczas uroczystości minutą ciszy upamiętniono ofiary zamachów w Paryżu. Talkowski mówił, że to "tragedia dla świata, dla Polski, dla muzułmanów, dla polskich Tatarów". Imam z gminy muzułmańskiej w Gdańsku Hani Hraish powiedział, że w związku z wydarzeniami w Paryżu zmienił też wersety Koranu, które odczytał po arabsku podczas uroczystości. Mówił, że była to historia o chłopcu, który z zazdrości zabił swojego brata.

Otwarte w sobotę Centrum – zdaniem przedstawicieli społeczności tatarskiej – ma pokazywać, że islam nie jest religią przemocy i do niej nie nawołuje. Talkowski powiedział dziennikarzom, że Centrum ma pokazywać jak różne religie mogą żyć obok siebie przez wieki bez żadnych „waśni”.

Natomiast prezes Związku Tatarów RP Jan Adamowicz mówił dziennikarzom, że właśnie otwarte Centrum ma "znaczenie pokojowe" - ma być przyjazne dla wszystkich, będzie można tam m.in. porozmawiać na tematy nurtujące mniejszość muzułmańską i tatarską.

Adamowicz powiedział też, że Centrum to w końcu "taki własny kącik Tatarów" i – jak dodał - jest namacalnym znakiem, że "tu są korzenie Tatarów".

Centrum powstało w Kruszynianach, gdzie są m.in. zabytkowy meczet i mizar (muzułmański cmentarz). Jest to miejsce atrakcyjne turystycznie, leżące na tzw. szlaku tatarskim.

Inwestycja dzięki unijnej dotacji

Centrum powstało dzięki staraniom muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Kruszynianach, która od kilku lat zabiegała o wybudowanie takiej placówki. Gmina muzułmańska otrzymała unijne dofinansowanie, ale problemem było pozyskanie dodatkowych środków na jej budowę. Ostatecznie zdobyto potrzebne finanse, a budowę centrum zakończono we wrześniu.

Główną jego część stanowi budynek, w którym znajduje się muzeum (obecnie prezentowane są tam pierwsze zebrane pamiątki), sala historyczna oraz obrzędowa, prowadzona będzie tam także działalność edukacyjna. Znajdzie się tam też punkt informacji turystycznej.

W skład Centrum wchodzi również budynek gospodarczy, gdzie można np. zostawić rowery, powstały też dwa boksy dla koni.

Według założeń, placówka w Kruszynianach ma być instytucją non profit. Będzie też wspierać badania naukowe, we współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutem Historii Uniwersytetu w Białymstoku.

Koszt budowy centrum to 5,4 mln zł. Gmina wyznaniowa w Kruszynianach otrzymała dofinansowanie w wysokości 3,5 mln zł ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podlaskiego, a także 250 tys. zł z resortu kultury oraz 150 tys. dolarów od rządu Kuwejtu. Wkładem własnym była działka, na której powstało centrum.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.