PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie. Powstanie turystyczny szlak sakralny śladami cerkwi

  • pt/pap    30 kwietnia 2017 - 10:06
Podlaskie. Powstanie turystyczny szlak sakralny śladami cerkwi
Cerkiew w Drohiczynie (fot.mgok.drohiczyn)

Zabytkowe, malownicze cerkwie z południowej i południowo-wschodniej części województwa podlaskiego znajdą się na szlaku, który z myślą o turystach zmotoryzowanych przygotowują Lokalne Grupy Działania (LGD): Tygiel Doliny Bugu i Puszcza Białowieska.
"Szlak ma oznakować i promować obiekty i miejsca sakralne związane z prawosławiem na terenie działania obu tych stowarzyszeń" - poinformowała Agnieszka Wojtkowska, prezes LGD Tygiel Doliny Bugu. Ta grupa obejmuje swoim działaniem południe województwa podlaskiego i część mazowieckiego.

Obie organizacje wspólnie wytyczą trasę. Wniosek w sprawie utworzenia szlaku jest obecnie oceniany w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku. Szlak ma być gotowy w czerwcu 2018 r. Będzie oznakowany tablicami informacyjnymi, powstaną wiaty i miejsca postojowe dla zmotoryzowanych turystów.

Na szlaku znajdą się: Drohiczyn, Narojki, Rogawka, Grodzisk, Czarna Cerkiewna, Czarna Wielka, Żurobice, Siemiatycze, Mielnik, Koterka, Telatycze, Grabarka (najważniejsze miejsce polskiego prawosławia), Żerczyce, Rogacze, Milejczyce, Sobiatyno oraz Kleszczele, Dubicze Cerkiewne, Stary Kornin, Nowe Berezowo i Hajnówka. Będzie też Radziwiłłówka w gminie Mielnik gdzie jest Źródło Prowały i Góra Prowały - osada ze źródełkiem i miejsce związane z kultem Chrystusa Zbawiciela (Spasa, nazywane "Pierwszą Grabarką".

Regiony, w których znajdują się cerkwie mają bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne. "Szlak ma to dodatkowo pokazać" - podkreśla Wojtkowska. Celem przedsięwzięcia jest dalszy rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, powstanie nowych miejsc pracy, rozciągnięcie sezonu turystycznego na cały rok.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • turysta, 2017-04-30 21:34:07

    Chciałem zwiedzić cerkwie w Bielsku Podlaskim, ale wszystkie były zamknięte. Z tego co usłyszałem otwierane są tylko podczas nabożeństw. Więc jak będzie wyglądać to zwiedzanie?