PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie samorządy od kilku lat zwiększają wydatki na kulturę

  • PAP/JL    16 marca 2016 - 10:36
Podlaskie samorządy od kilku lat zwiększają wydatki na kulturę
W Białymstoku z roku na rok dotacje na kulturę są coraz większe. Fot. Pixabay.com

Więcej pieniędzy na kulturę może przełożyć się na budowanie pozytywnego wizerunku, rozwój gospodarczy, ale też integrację mieszkańców – uważają podlaskie samorządy.
Białystok jest największym centrum kulturalnym w regionie. Działają tu instytucje kultury prowadzone przez magistrat, ale też siedziby mają tu samorządowe placówki jak Opera i Filharmonia Podlaska, Teatr Dramatyczny, Muzeum Podlaskie, Książnica Podlaska.

Miasto w tym roku przeznaczyło na kulturę blisko 44 mln zł, co stanowi ok. 3 proc. całego budżetu. Pieniądze te wesprą działalność miejskich instytucji kultury (jest ich siedem, to m.in. Galeria Arsenał, Muzeum Wojska czy Białostocki Teatr Lalek), ale też wydarzenia organizowane przez organizacje pozarządowe oraz inwestycje w zabytki. Miasto wspiera finansowo także samorządowe placówki: filie Książnicy i produkcje opery.

W Białymstoku z roku na rok dotacje na kulturę są coraz większe: w 2013 r. było to ponad 27,5 mln zł, a w 2015 r. już 30 mln zł. Przez ostatnich pięć lat nastąpił wzrost o ponad 60 tys. osób, które wzięły udział w imprezach organizowanych przez miejskie instytucje kultury (w 2010 r. było prawie 198 tys. osób, a w ubiegłym roku już blisko 262 tys.).

Zdaniem zastępcy prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki wspieranie kultury miasto traktuje jako promocję i tworzenie pozytywnego wizerunku. Podobnego zdania jest wicemarszałek woj. podlaskiego Maciej Żywno. W jego ocenie kultura jest jednym z kluczowych obszarów życia społeczno-gospodarczego.

Zdaniem wicemarszałka takim właśnie „produktem turystycznym” stała się Opera i Filharmonia Podlaska, która kilka lat temu przeniosła się do nowego gmachu. To jedna z inwestycji kulturalnych w ostatnich latach w regionie i w całej Polsce. Jej budowa była dofinansowywana ze środków UE, resortu kultury i budżetu woj. podlaskiego; kosztowała ponad 220 mln zł.

Roczny budżet opery utrzymuje się na poziomie ok. 30 mln zł. Jak informowały wcześniej władze instytucji, w tym roku resort kultury wspiera placówkę na poziomie 6,2 mln zł, urząd marszałkowski – 13 mln zł, przychody szacowane są na poziomie 8 mln zł. Działania opery wspiera też finansowo Białystok, w tym roku radni miasta przeznaczyli 300 tys. zł (opera starała się o 1,8 mln zł).

Przez ostatnie lata dotacje na kulturę z roku na rok były w budżecie województwa podlaskiego zwiększane. W tym roku wynoszą ponad 52 mln zł, a przeznaczone są i na działalność bieżącą instytucji prowadzonych przez samorząd (jest ich osiem, to m.in. Muzeum Podlaskie, Opera i Filharmonia Podlaska, Teatr Dramatyczny czy Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury), jak i działania organizacji pozarządowych czy wsparcie inwestycji w zabytki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.