PARTNER PORTALU
 • BGK

Podlaskie. W maju w regionie dwa festiwale muzyki cerkiewnej

 • PAP/KDS    3 maja 2018 - 12:42
Podlaskie. W maju w regionie dwa festiwale muzyki cerkiewnej
Pierwsza impreza rusza w poniedziałek 7 maja. (fot. Facebook/Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej)

Chóry i zespoły z kilkunastu krajów wezmą udział w dwóch festiwalach muzyki cerkiewnej, które tradycyjnie w maju odbywają się w Podlaskiem.
 • W województwie podlaskim są największe w kraju skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i muzyka cerkiewna rozbrzmiewa tam na co dzień podczas nabożeństw.
 • Rokrocznie w maju można jej posłuchać również na festiwalowych koncertach w Hajnówce i Białymstoku. Obie imprezy mają swoją stałą publiczność i cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko prawosławnych.
 • Muzyka rozbrzmiewać będzie w salach koncertowych i świątyniach; wiele imprez towarzyszących zaplanowano także poza regionem.

Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, którym patronuje Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, rozpoczną się w najbliższy poniedziałek (7 maja) i potrwają do 12 maja. Koncerty odbywać się będą w soborze Św. Trójcy w Hajnówce, a w przesłuchaniach konkursowych weźmie udział blisko trzydzieści chórów z Polski, Białorusi, Cypru, Kazachstanu, Łotwy, Rosji, Rumunii i Ukrainy.

Hajnowski festiwal ma podkreślać, że muzyka cerkiewna jest nieodłączną częścią prawosławnego nabożeństwa i ma znaczenie nie tyle artystyczne, co religijne. Dlatego jego specyfiką jest liczny udział zespołów parafialnych, w tym wiejskich, które wykonują muzykę cerkiewną przede wszystkim podczas uroczystości religijnych.

Wśród imprez towarzyszących są koncerty uczestników, zaplanowane w trakcie festiwalowego tygodnia, m.in. w Suchowoli, Michałowie, Białowieży, Hajnówce, Gródku, Bielsku Podlaskim czy Ełku. W Hajnówce 8 maja odbędzie się też koncert pieśni patriotycznych, w związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czytaj więcej: Kultura kosztuje, za kulturę trzeba płacić. Ale miastom to się opłaca

16 maja w Białymstoku rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2018" (MFMC), uważany za jedną z najważniejszych na świecie imprez, prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną. Od 2003 roku odbywa się w stolicy województwa podlaskiego, ale swój początek ma w Hajnówce, która wciąż pozostaje w jego nazwie.

W tym roku zapowiadany jest w nim udział 30 zespołów i chórów z Polski, Białorusi, Bułgarii, Libanu, Litwy, Mołdawii, Rosji, Słowacji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

- Organizując festiwal, powołujemy się na muzykę cerkiewną, jako dziedzictwo kulturowe RP, dlatego w tegorocznym koncercie inauguracyjnym podkreślamy rolę muzyki cerkiewnej jako elementu duchowości Rzeczypospolitej - powiedział wieloletni dyrektor MFMC Mikołaj Buszko, pytany o nawiązania do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zwrócił uwagę, że chóry wykonywać będą nie tylko utwory autorów ze swoich krajów, ale również kompozycje twórców polskich. - Anonimowych - z Supraskiego Irmologionu (księgi liturgicznej powstałej w latach 1598-1601, zawierającej teksty śpiewane na nabożeństwach - przyp. red) i znanych z nazwiska. Tych dawniejszych, jak Konstanty Gorski, Karol Szymanowski, Michał Rogowski oraz współczesnych, jak Paweł Łukaszewski, Romuald Twardowski i Krzysztof Penderecki - dodał dyr. Buszko.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.