PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: Wielkanoc wiernych obrządków wschodnich. Szkoły i urzędy nieczynne

  • PAP/AT    9 kwietnia 2018 - 10:54
Podlaskie: Wielkanoc wiernych obrządków wschodnich. Szkoły i urzędy nieczynne
Największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim, zwłaszcza w jego południowo-wschodniej części (fot.pixabay.com)

W województwie podlaskim, z okazji Świąt Wielkanocnych wiernych obrządków wschodnich część urzędów samorządowych i szkół jest nieczynna.
Poniedziałek to drugi dzień Świąt Wielkanocnych wiernych obrządków wschodnich. W tym roku przypadają one tydzień później niż u katolików. W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych, nieczynna jest część urzędów samorządowych i szkół.

Wielkanoc w Cerkwi tylko raz na jakiś czas wypada w tym samym terminie co katolicka - tak było np. w ubiegłym roku. Ma to związek z nieco innym sposobem wyliczania daty tego święta w obu obrządkach. Dlatego często Wielkanoc obrządków wschodnich przypada po świętach katolików, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.

Największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim, zwłaszcza w jego południowo-wschodniej części. Tam w związku ze świętami w poniedziałek nieczynnych jest wiele samorządowych urzędów. To m.in. urzędy miasta w Michałowie, Hajnówce i Bielsku Podlaskim, hajnowskie i bielskie starostwa powiatowe, urzędy gminy w Orli, Białowieży, Narewce, Narwi i Dubiczach Cerkiewnych. Niektóre z tych urzędów skróciły też godziny pracy w miniony piątek (Wielki Piątek wiernych obrządków wschodnich).

Tam, gdzie są duże skupiska prawosławnych, w poniedziałek nie tylko nie pracują urzędy, ale też nie ma lekcji w wielu szkołach. Np. w Białymstoku z możliwości wykorzystania 9 kwietnia jako dnia wolnego od zajęć skorzystały dyrekcje i rady rodziców 54 (spośród 69) szkół samorządowych.

W paschalny poniedziałek w cerkwiach odprawiane są liturgie św. Jana Złotoustego. Po religijnych uroczystościach wierni spotykają się w rodzinach. W wielu zachowuje się zwyczaj tzw. wołoczebnego, czyli obdarowywania dzieci przez rodziców chrzestnych. Dawną tradycją są też konopielki - wielkanocne kolędowanie, które gdzieniegdzie w Podlaskiem można jeszcze usłyszeć zarówno w czasie świąt katolików, jak i prawosławnych.

Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego zadeklarowało 156 tys. osób. Przedstawiciele polskiej Cerkwi uznają jednak tę liczbę za niemiarodajną, szacują liczbę wiernych na 450-500 tys.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.