PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie wspiera "Mazury cud natury"

  • PAP    26 października 2011 - 16:17
Podlaskie wspiera "Mazury cud natury"

Samorządowcy z województwa podlaskiego wsparli kandydaturę Mazur w ogólnoświatowym konkursie na cud natury. W środę marszałek województwa i prezydent Białegostoku zaapelowali do mieszkańców regionu, by zagłosowali na kandydaturę sąsiedniego regionu.
W niedzielę do Białegostoku przyjedzie specjalny samochód, w którym za pośrednictwem internetu będzie można zagłosować na Mazury w ramach akcji "Mazury cud natury".

Akcja ma związek z ogólnoświatowym plebiscytem na 7 Nowych Cudów Natury, którego finał odbędzie się 11 listopada. Jeziora Mazurskie konkurują z 27 innymi miejscami na świecie. Są wśród nich Amazonia, Wyspy Galapagos, Wielki Kanion Kolorado, Wielka Rafa Koralowa i Morze Martwe.

Mazury są w finale jedyną kandydaturą z Polski. W półfinale konkursu była też leżąca w województwie podlaskim Puszcza Białowieska.

Czytaj też: Mazury w walce o cud natury

W ramach akcji promocji kandydatury Mazur, organizowane są różne przedsięwzięcia, które mają zachęcić mieszkańców Polski do oddania głosu w plebiscycie. Od połowy lipca jeździ po Polsce specjalny tir, w którym można oddać swój głos na Mazury. "Mazury Road Show 2011" odbył się już m.in. w Warszawie, Gdańsku i Grunwaldzie.

O wsparcie akcji apelował w środę w Białymstoku marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański (zabierz głos/oceń marszałka).

- Województwo warmińsko-mazurskie, oprócz tego, że jest z pewnością najpiękniejszym polskim regionem, jest centrum europejskiego, może i światowego żeglarstwa, jest też naszym sąsiadem - mówił Dworzański. Zaznaczył, że regiony współpracują ze sobą.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski (zabierz głos/oceń prezydenta) podkreślił, że Mazury mogą stać się "widocznym znakiem promocyjnym" Polski na świecie. Według niego, będzie to także promocja całego regionu Polski północno-wschodniej.

Koordynator kampanii "Mazury Cud Natury" z urzędu marszałkowskiego województwa warmińsko-mazurskiego Rafał Kiewisz powiedział, że udział Polski w tym konkursie pokazuje, iż miasta i regiony potrafią ze sobą współpracować i wspólnie popierają kandydaturę Mazur na cud natury. Jak podkreślił, promocja Mazur jest tak naprawdę promocją Polski i mogą stać się one polską marką eksportową.

Oprócz miast, jak Warszawa (zabierz głos/oceń prezydenta) czy Gdańsk (zabierz głos/oceń prezydenta), Mazury w konkursie poparł także m.in. papież Benedykt XVI i Episkopat Polski oraz prezydenci Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski.

Czytaj też: Wałęsa patronem kampanii "Mazury Cud Natury"

Ogólnoświatowy konkurs na 7 Nowych Cudów Natury zorganizowany został w 2007 roku przez szwajcarską fundację New7Wonders. Do konkursu zgłoszono ponad 400 miejsc z całego świata, z czego do konkursu zakwalifikowano 261.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.