Podlaskie, Żywno: Zagrożona organizacja Halfway Festiwal i Podlaskiej Oktawy Kultur

Po decyzji rady miasta Białegostoku o braku dofinansowania z miejskiej kasy zagrożona jest organizacja w tym roku Halfway Festiwal oraz koncertów w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur - uważa wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.
Podlaskie, Żywno: Zagrożona organizacja Halfway Festiwal i Podlaskiej Oktawy Kultur
Wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno (fot. mat. pras)

Dlatego na konferencji prasowej zaapelował do radnych Białegostoku, aby jednak rozważyli dofinansowanie tych imprez. Są one organizowane przez instytucje podlegające pod Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Organizatorem Festiwalu Halfway jest Opera i Filharmonia Podlaska. "Halfway" - jak mówią organizatorzy - to projekt, który ma ukazać różnorodne oblicze muzyki folkowej, alternatywnej i songwriterskiej. Festiwal z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczestników, zapraszane są gwiazdy muzyki songwriterskiej z całego świata. W tym roku ma się odbyć jego szósta edycja.

Natomiast Podlaska Podlaska Oktawa Kultur ma mieć w 2017 r. dziesiątą edycję. Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zza granicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru. To największa tego typu impreza w województwie podlaskim organizowana przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK) w Białymstoku. Koncerty odbywają się w kilkunastu miastach w regionie, a główna scena co roku rozstawiana jest w Białymstoku.

Pieniądze na dofinansowanie organizacji festiwali znalazły się w projekcie budżetu przygotowanym przez prezydenta Białegostoku - na organizację koncertów Podlaskiej Oktawy Kultur w tym mieście zapisane było 150 tys. zł, a na organizację Halfway Festival - 300 tys. zł. Natomiast miejscy radni, uchwalając w środę budżet, głosami radnych PiS (którzy mają większość w radzie miasta) nie uwzględnili tych pieniędzy. Jak mówili, słyszeli od organizatorów, że festiwale mają dofinansowanie, więc nie ma sensu dublować wsparcia.

Wicemarszałek Żywno mówił, że po decyzji radnych organizacja Halfway Festival jest zagrożona, bo nie ma na tę imprezę pieniędzy, podobnie jest z organizacją w Białymstoku koncertów Podlaskiej Oktawy Kultur. Mówił, że finansów na ten cel nie ma też zapisanych w kasie województwa, bo kiedy w grudniu był uchwalany ten budżet nie było głosów, aby dofinansowanie ze strony miasta było zagrożone.

"Dlatego ja gorąco apeluję i proszę radnych miejskich, szczególnie tych z Prawa i Sprawiedliwości, aby rozważyli możliwość powrotu do dyskusji o współfinansowaniu i współorganizacji tych dwóch ważnych wydarzeń" - mówił Żywno.

W jego ocenie, decyzja radnych uderza przede wszystkim w białostoczan, bo - jak zaznaczył - "to białostoczanie są głównymi odbiorcami tych wydarzeń". "To oznacza, że białostoczanie nie będą mieli okazji tych wydarzeń w 2017 roku zobaczyć w Białymstoku" - mówił Żywno.

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Damian Tanajewski mówił, że z wielkim zaskoczeniem przyjął decyzję białostockich radnych, która w jego ocenie, została podjęta w ostatniej chwili, a prace nad festiwalem są bardzo zaawansowane. "Obecnie w budżecie Opery i Filharmonii Podlaskiej nie posiadamy środków na realizację festiwalu Halfway" - dodał.

Natomiast dyrektor WOAK Cezary Mielko mówił, że decyzja radnych, aby nie wesprzeć festiwalu, który odwiedzają tysiące artystów i widzów, jest "kuriozalna i niezrozumiała". Dlatego rozważa, aby koncerty na głównej scenie przenieść do innego miasta, a zainteresowane są nimi m.in. Augustów i Suwałki.

Obaj dyrektorzy zadeklarowali też otwartość na rozmowy z miejskimi radnymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE