PARTNER PORTALU
  • BGK

Podpisano list intencyjny ws. powstania Muzeum Niosących Pomoc

  • PAP/JS    14 czerwca 2017 - 20:31
Podpisano list intencyjny ws. powstania Muzeum Niosących Pomoc
W środę przypada 77. rocznica pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

W środę (14 czerwca) w Oświęcimiu wicepremier Piotr Gliński i starosta oświęcimski Zbigniew Starzec podpisali list intencyjny ws. współdziałania na rzecz powstania Muzeum Niosących Pomoc. Inicjatywa ma na celu "uzupełnienie martyrologicznej narracji" związanej z tym miejscem.




Jak napisano w komunikacie przesłanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nowa samorządowa instytucja będzie miała na celu "upamiętnienie heroizmu mieszkańców ziemi oświęcimskiej w czasie drugiej wojny światowej, niosących pomoc więźniom niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau."

Inicjatywa, w sprawie której podpisano list, odpowiadać będzie za "uzupełnienie narracji martyrologicznej związanej z kompleksem obozu koncentracyjnego i obozu zagłady o szeroką panoramę, bez której nie można w pełni zrozumieć prawdziwego obrazu tych czasów" - czytamy w komunikacie.

W komunikacie poinformowano, że w Oświęcimiu - mimo grożących ciężkich represji mieliśmy do czynienia z solidarnością całej społeczności, a dzięki aktywności oddziału AK Sosienki, życzliwym domom - jak Orle Gniazdo Jana i Heleny Jedlińskich, Cygański Obóz Józefa Chmielniaka czy majątek Manowskich - stworzono unikalny, zorganizowany system pomocy dla uciekinierów, w który zaangażowało się ponad tysiąc osób.

"Ważna jest bowiem pamięć o tym, że bardzo wielu mieszkańców ziemi oświęcimskiej było ludźmi dobrej woli. Nie byli tylko świadkami ludobójstwa, ale samorzutnie lub w zorganizowanych formach, nieśli pomoc więźniom bez względu na konsekwencje z tym związane" - napisano w komunikacie.

W środę przypada 77. rocznica pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli 728 mężczyzn. Polacy stali się pierwszymi więźniami Auschwitz, gdyż to dla nich Niemcy utworzyli obóz.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał 2 lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała też sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. powstało Muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.