PARTNER PORTALU
  • BGK

Podróż krakowską komunikacją jak podróż w czasie

  • AW    19 lipca 2012 - 16:00
Podróż krakowską komunikacją jak podróż w czasie

Dla miłośników zabytkowego taboru ten weekend będzie pełen atrakcji. Już w sobotę, (21 lipca), z okazji przypadającej w tym roku rocznicy 85-lecia wprowadzenia regularnej komunikacji autobusowej w Krakowie, będzie można zobaczyć jedne z najstarszych w Polsce autobusów.
Jak informuje krakowski ratusz, na dziedzińcu zostaną zaprezentowane wyjątkowe eksponaty, m.in. przegubowy Ogórek (jedyny taki autobus w Polsce), San H01 oraz najstarszy w kraju autobus czyli Rugby Express L z 1929 r. Historyczne autobusy, które woziły krakowian kilkadziesiąt lat temu będzie można także oglądać na specjalnej wystawie zdjęć..

W niedzielę (22 lipca) zabytkowe autobusy wyjadą na krakowskie ulice. Będą kursować na specjalnie w tym dniu uruchomionej linii nr 132 z Nowego Kleparza do Kombinatu.

Jak podkreślają organizatorzy, wybór linii nr 132 nie było wcale przypadku. Pierwsze autobusy wyjechały na tę linię 1 lipca 1967 r. W tym miesiącu mija więc dokładnie 45 lat od jej uruchomienia.

Dla pasażerów została przygotowana niespodzianka. Autobusy będą wyposażone w tablice z przebiegiem trasy, na których nie będą wypisane obecnie funkcjonujące nazwy ulic. Zostały one zastąpione nazwami, które funkcjonowały wtedy, gdy zabytkowe autobusy były w Krakowie podstawowymi środkami transportu.

 Pasażerowie, którzy do nich wsiądą pojadą więc al. Rewolucji Październikowej oraz al. Lenina do Centrum Administracyjnego Huty im. Lenina. Pierwszy odjazd zabytkowego autobusu zaplanowano o godz. 11:25 z Nowego Kleparza, ostatni o 16:30 z Kombinatu. Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 132 będzie dostępny na stronach www.mpk.krakow.pl, www.kmkrakow.pl oraz www.muzealna.org.

Także w niedzielę pasażerowie będą mieli możliwość podróżowania zabytkowymi tramwajami. Jak w każdą niedzielę wakacji, na krakowskie torowiska wyjedzie bowiem Krakowska Linia Muzealna nr 0. Tym razem dodatkowo zostanie ona uzupełniona przez linię nr 17, na której będzie kursował tramwaj Konstal 102N z 1969 r.

Rozkłady jazdy wszystkich linii obsługiwanych przez zabytkowy tabor zostały tak ułożone, żeby można się było przesiadać z zabytkowych tramwajów do zabytkowych autobusów. Pasażerowie „zerówki” będą więc mogli przesiąść się na Kopcu Wandy na tramwaj linii nr 17, a przy Kombinacie, na zabytkowy autobus kursujący na linii nr 132.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.