PARTNER PORTALU
  • BGK

Podsumowano kwestę w Olsztynie

  • PAP    2 listopada 2011 - 19:34
Podsumowano kwestę w Olsztynie

Ponad 18,5 tys. zł zebrano 1 listopada podczas kwest na trzech olsztyńskich cmentarzach. Pieniądze przeznaczone zostaną na renowację nagrobków i uporządkowanie zieleni.
Jak poinformował w środę dr Jan Chłosta ze Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach (oceń działania marszałka), podczas tegorocznej kwesty uzbierano mniej pieniędzy niż rok temu. W ubiegłym roku olsztynianie wrzucili do puszek ponad 21 tys. zł.

Jak ocenił Chłosta, mniejsza zbiórka wynikała z tego, że kwesta trwała tylko jeden dzień i mniej było osób kwestujących.

Pieniądze przeznaczone zostaną na dalszą renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzach św. Jakuba i św. Józefa oraz na cmentarzu na osiedlu Dajtki. Uporządkowane zostaną także zieleń i alejki cmentarne.

Chłosta podkreślił, że komitet ma jeszcze niewykorzystane pieniądze z ubiegłych lat, co powiększy kwotę na renowację nagrobków.

Przez 8 lat - tyle trwają zbiórki na olsztyńskich cmentarzach - mieszkańcy wrzucili do puszek w sumie 140 tys. zł. Za te pieniądze udało się odrestaurować około 200 zabytkowych nagrobków.

Zarówno na cmentarzu św. Józefa, jak i św. Jakuba pochowani są zasłużeni dla Olsztyna mieszkańcy m.in. rzemieślnicy, artyści żyjący na przełomie XIX i XX wieku, ale także Polacy, którzy po 1945 roku przyjechali na Ziemie Odzyskane ze Lwowa i Wileńszczyzny. Te właśnie groby poddano konserwacji.

Na cmentarzu św. Jakuba w 2004 roku przywrócono m.in. grób Jana Liszewskiego, założyciela i pierwszego redaktora "Gazety Olsztyńskiej" zmarłego 23 lipca 1894 roku. Jego miejsce spoczynku przed 1939 rokiem zrównali z ziemią Niemcy. Na tej nekropolii znajduje się także odnowiony grób polskiego burmistrza Olsztyna z lat 1836-1865 roku, Jakuba Rarkowskiego, który wprowadził w mieście instalowanie urządzeń komunalnych, budował ulice i oświetlał je gazowymi latarniami. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.