PARTNER PORTALU
  • BGK

Podwójne powody do zabawy w maju w Łodzi

  • PAP    25 kwietnia 2013 - 20:55
Podwójne powody do zabawy w maju w Łodzi

Koncerty, przedstawienia teatralne oraz instalacje artystyczne na łódzkich ulicach i podwórkach znajdą się w programie czwartego Festiwalu Łódź Czterech Kultur, który odbędzie się w dniach 10-19 maja. Od tego roku festiwal połączony będzie ze Świętem Łodzi.
Impreza od 2010 roku zastępuje Festiwal Dialogu Czterech Kultur, ale nadal prezentuje kultury: polską, żydowską, niemiecką i rosyjską tworzące historię wielokulturowej Łodzi. Od tego roku jej dyrektorem jest reżyser Zbigniew Brzoza. Podkreśla on, że większość festiwalowych wydarzeń przygotowanych zostało z myślą o Łodzi i mają one służyć budowaniu tożsamości mieszkańców miasta.

Według wiceprezydent Łodzi, Agnieszki Nowak, tegoroczny festiwal zapowiada się bardzo obiecująco, a wszystkie wydarzenia będą odbywały się w przestrzeni miejskiej, w dużym stopniu w obszarze łódzkich podwórek i z udziałem mieszkańców.

"Ponieważ uważamy, że ten festiwal jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych naszego miasta, celowo jego termin został przeniesiony na Święto Łodzi. Łączymy te dwa wydarzenia, a festiwal ma być swego rodzaju prezentem dla mieszkańców z okazji święta miasta" - mówiła na czwartkowej konferencji prasowej wiceprezydent Nowak.

Pierwszego dnia festiwalu - 10 maja - w Manufakturze swoje najnowsze przedstawienie pokaże Plasticiens Volants, charyzmatyczna grupa teatralna z Francji. Spektakl "Big Bang" to poetycki show, podczas którego aktorzy opowiedzą historię stworzenia świata za pomocą gigantycznych balonów, efektów pirotechnicznych, świetlnych i dźwiękowych. Do najbardziej spektakularnych pokazów francuskiego zespołu należy m.in. ceremonia zamknięcia olimpiady w Barcelonie.

Na inaugurację imprezy znana i ceniona artystka Joanna Rajkowska, autorka m.in. palmy na rondzie de Gaulle'a w Warszawie, rozpocznie pracę w ramach projektu "Diamenty Łodzi", polegającego na przetwarzaniu w dzieła sztuki fasad zrujnowanych łódzkich kamienic. Pomysł polega na wyłożeniu, od strony podwórka, murów jednej z kamienicy przy ul. Piotrkowskiej, mozaiką z drobnych fragmentów luster. Artystka połączy siły z zespołem remontującym budynek, a wspólne prace będą trwały rok - do kolejnej edycji festiwalu. W przyszłości kamienica ma stanowić przejście-pasaż między Piotrkowską i Manufakturą.

Na festiwalu wystąpi także Teatr Ósmego Dnia, który w ramach cyklu "Podwórka" pokaże projekt "Zgierska 38". Opowiada on historię bałuckiego podwórza, wyłaniającą się ze wspomnień z dzieciństwa jego mieszkańców. Spektakl będzie połączeniem teatru, wideoinstalacji, muzyki, słowa i światła.

Wśród gości festiwalu będą także m.in.: reżyser teatralny, laureat Paszportu "Polityki" Krzysztof Garbaczewski, izraelska pieśniarka Sara Teneberg-Bialas oraz jej uczeń Karsten Troyke, którzy zaśpiewają żydowskie pieśni razem z uczniami łódzkich szkół artystycznych, a także Boris Malkovsky (akordeon) i Raphael Rogiński (gitara), którzy wystąpią z koncertem muzyki Żydów z Odessy.

Ze spektaklem "Tralfamadoria" wystąpi tancerka i choreografka Izabela Chlewińska, a musical "Wozak i król" oparty na "Zmierzchu" Izaaka Babla pokaże rosyjski teatr Swobodnoje Prostranstwo; przewidziano też projekcje etiud filmowych o Łodzi, prezentacje multimedialne i koncerty młodych muzyków.

W zrewitalizowanej, dawnej wytwórni papierosów 16 maja wystąpi brytyjski zespół The Tiger Lillies. Jego styl nawiązuje do europejskiej tradycji kabaretowej, opery, groteski i czarnego humoru. W 2003 r. zespół był nominowany do nagrody Grammy za album "Gorey End", stworzony wspólnie z Kronos Quartet i rysownikiem Edwardem Gorey'em.

Wszystkie imprezy są bezpłatne, ale wprowadzono na nie internetowe zapisy. Odbywać się będą w centrum miasta, przy ulicach: Piotrkowskiej i Zgierskiej, w podwórkach kamienic, Manufakturze, ogrodzie Pałacu Poznańskiego oraz w Tobaco Park. Miejsca rezerwować można od 26 kwietnia, przesyłając informacje na adres: rezerwacje@4kultury.pl.

Budżet tegorocznego Festiwalu Łódź Czterech Kultur wynosi ok. 1,7 mln zł, z czego 1 mln zł pochodzi z kasy miasta, a ponad 200 tys. przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; pozostałą kwotę udało się pozyskać od sponsorów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.