PARTNER PORTALU
  • BGK

Podziemna Nowa Huta. Powstanie szklak schronów

  • pt/pap    27 grudnia 2017 - 10:31
Podziemna Nowa Huta. Powstanie szklak schronów

Zgodnie z koncepcją nowej trasy, schrony zostaną wyposażone w eksponaty z epoki (fot. pixabay.com)

Szklakiem podziemnych schronów wybudowanych w czasach PRL-u w krakowskiej Nowej Hucie będzie wiódł nowy szlak turystyczny "Podziemna Nowa Huta”. W przyszłym roku ma rozpocząć się tworzenie trasy, która ma stać się częścią Muzeum PRL-u, działającego w tej dzielnicy.
Współtwórczyniami projektu trasy są Katarzyna Zarzycka - autorka scenariusza, i Inga Olszańska - autorka aranżacji. Według ich koncepcji schrony zostaną pokazane w znacznie szerszym, nowohuckim kontekście.

"Postanowiliśmy skorzystać z wymyślonej w latach pięćdziesiątych w USA, a w Polsce stosowanej dopiero od niedawna, metody interpretacji dziedzictwa. Polega ona nie tylko na udzielaniu informacji, prezentacji, ale na postawieniu dodatkowych pytań, pozwoleniu odbiorcom, aby przefiltrowali opowieść przez własne doświadczenia" - oceniła Zarzycka.

Zgodnie z koncepcją nowej trasy, schrony zostaną wyposażone w eksponaty z epoki, a przewodnicy będą opowiadali w nich o zimnej wojnie i budownictwie ochronnym. Aby zaglądali do nich nie tylko pasjonaci budownictwa militarnego, autorki koncepcji wzbogacą trasę o opowieści o erze nuklearnej w popkulturze.

Centrum trasy znajdzie się na os. Szkolnym 22. Można tam będzie obejrzeć dwuczęściową wystawę "Schrony w Nowej Hucie - duch miejsca, duch czasu", poświęconą dzielnicy i zimnej wojnie. Będzie ją można zwiedzać w grupach i indywidualnie, samodzielnie lub z przewodnikiem. Jej dopełnienie będzie stanowił schron znajdujący się pod tym budynkiem, w który zwiedzający mają poczuć emocje towarzyszące stanowi zagrożenia.

Pozostałe lokalizacje będzie można odwiedzić tylko z przewodnikiem. Kolejne schrony można będzie oglądać na os. Szkolnym 37. Ta część ekspozycji będzie nosiła tytuł "Schron - jak to działa?" i będzie opowiadała o potrzebie schronienia, najciekawszych schronach na świecie oraz konstrukcji schronu.

W schronie na os. Szkolnym 9 zwiedzający usłyszą opowieść "Wokół atomu", składającą się z dwóch części: "Atom: wróg… czy przyjaciel?" i "Era nuklearna w popkulturze", a na os. Krakowiaków 43 zaplanowano element trasy noszący tytuł "Kruchy pokój, kruche bezpieczeństwo". Składać się z czterech części: "Tryb awaryjny", "Obrona ludności", "Lamus historii" oraz "Nowa Huta - fakty i mity".

Autorki trasy podkreślają, że choć pokazywane obiekty znajdują się na dwóch osiedlach: Szkolnym i Krakowiaków, to trasy przejścia z przewodnikami pomiędzy nimi zostaną wytyczone tak, aby turyści zobaczyli najważniejsze miejsca na terenie dzielnicy: plac Centralny, aleję Róż, Arkę Pana, czy Teatr Ludowy. Dzięki temu poznają unikalne założenie architektoniczne Nowej Huty, a także najważniejsze obiekty historyczne, związane z np. walką o nowohucki krzyż.

Nowa Huta została zaprojektowana i zbudowana od podstaw po II wojnie światowej jako oddzielna miejscowość pod Krakowem dla pracowników powstającego tam kombinatu metalurgicznego. Miała być wzorcowym miastem socrealizmu. Budowa rozpoczęła się w 1949 r., a w 1951 r. została włączona do Krakowa.

Dziś Nowa Huta jest historyczną częścią Krakowa, podzieloną na pięć samorządowych dzielnic: Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Dzielnica XVIII Nowa Huta. Powierzchnia historycznego obszaru to ponad 110 km kw., zamieszkana przez ok. 300 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.