PARTNER PORTALU
  • BGK

Podziemna trasa turystyczna powstaje w Zabrzu

  • lk    30 grudnia 2010 - 10:19
Podziemna trasa turystyczna powstaje w Zabrzu

Na Pl. Wolności postawiona została uproszczona makieta przedstawiająca fragment Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Obiekt zostanie oddany do dyspozycji turystów w 2012 roku.
Wartość projektu to prawie 70 mln złotych, z czego ponad 40 mln pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej. Przedsięwzięcie obejmuje rewitalizację naziemnej i podziemnej infrastruktury zabytkowych obiektów górniczych stanowiących dziedzictwo poprzemysłowe Zabrza. Projekt zakłada udrożnienie i adaptację do potrzeb ruchu turystycznego Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej wraz z wyrobiskami towarzyszącymi, przebudowę i adaptację na cele kulturalno-edukacyjne części obiektów Skansenu Górniczego Królowa Luiza zlokalizowanych przy ul. Wolności i Sienkiewicza oraz budowę obiektu obsługi ruchu turystycznego przy ul K. Miarki.

Po uruchomieniu ośrodka, co nastąpi w 2012 r. do turyści będą mogli zwiedzać kilkanaście podziemnych tras wyposażonych zarówno w urządzenia audiowizualne i eksponaty interaktywne, jak również w oryginalne w formie środki służące do przemieszczania się pod ziemią. Prócz tego obiekty i trasy zostaną wyposażone w działające wierne repliki XIX-wiecznych maszyn i urządzeń górniczych.

Uzupełnieniem i rozwinięciem podziemnej części kompleksu będzie interaktywna wystawa pn. "Dolina Węgla" - prezentująca historię węgla, od jego powstania w okresie karbońskim, poprzez wydobycie i zastosowanie jako paliwa, wykorzystanie jego właściwości fizycznych i chemicznych, aż do zastosowań w technologiach przyszłości, tj. w nanotechnologiach i mikroinżynierii.

Czytaj też:

Milion na turystykę przemysłową w Zabrzu 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.