PARTNER PORTALU
  • BGK

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu znów otwarta dla turystów

  • PAP/MIW    22 lipca 2017 - 19:38
Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu znów otwarta dla turystów
Trasa powstała z połączenia XIV i XV-wiecznych piwnic, pełniących w przeszłości rolę magazynów kupieckich. (fot. www.sandomierz.pl)

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu została w sobotę (22.07) ponownie otwarta dla zwiedzających. Samorząd miasta przejął w poniedziałek (17.07) zarządzanie obiektem na drodze egzekucji komorniczej.
• Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu była nieczynna od 15 lipca.

• W poniedziałek (17.07) gmina przejęła administrowanie obiektem na drodze egzekucji komorniczej.

• Burmistrz Sandomierza powołał specjalny zespół, którego zadaniem było jak najszybsze otwarcie obiektu dla zwiedzających.

- Siedem osób pracowało nad tym przez cały tydzień dzień i noc. Jeszcze dzisiaj w godzinach rannych wykonywaliśmy ostatnie prace" - powiedział burmistrz miasta Marek Bronkowski. Zaznaczył, że najwięcej prac było związanych z odtworzeniem instalacji elektrycznej, zdemontowanej przez poprzedniego administratora trasy.

- Musieliśmy wykonać całą instalację elektryczną i oświetleniową. To była podstawa, abyśmy mogli wprowadzić tutaj grupy turystów. Oświetlenie jest już gotowe i zwiedzający mogą w pełni podziwiać pierwotną zabudowę podziemi - dodała Anna Jeżowska z Sandomierskiego Centrum Kultury.

Trasa powstała z połączenia XIV i XV-wiecznych piwnic, pełniących w przeszłości rolę magazynów kupieckich. Współcześnie zabezpieczone, tworzą ok. półkilometrową trasę pod powierzchnią Starówki, na trzech kondygnacjach. Według szacunków gminy, rocznie podziemia zwiedzało ok. 130 tys. osób.

Czytaj : Kopalnia Soli Wieliczka, zwiedzanie: Rekordowa liczba turystów w 2016 r.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK), inicjator i jednostka współfinansująca budowę trasy, wynajmowało ją od 1976 r. Umowa, sukcesywnie przedłużana, wygasła w końcu 2012 roku i miasto nie chciało jej kontynuować. Przejęcie podziemi przez miasto umożliwił prawomocny wyrok sądu z marca tego roku, nakazujący wydanie obiektu gminie.

SCK, samorządowa instytucja, która będzie zarządzała obiektem, ma już pierwsze pomysły, jak uatrakcyjnić trasę. "Chcemy ustawić odpowiednie szyldy, które ułatwią dojście do Podziemnej Trasy Turystycznej. W podziemiach turyści będą też mogli zwiedzać wystawy. Przy współpracy z Urzędem Miasta i Muzeum Okręgowym otworzymy m.in. wystawę archeologiczną. Rozmawiamy także z Kopalnią Soli w Bochni, aby ich eksponaty także mogłyby być podziwiane przez turystów odwiedzających Sandomierz" - powiedziała Jeżowska.

Czytaj : Kopalnia Guido otwiera kolejny poziom dla turystów

Podziemna Trasa Turystyczna ma być sukcesywnie wyposażana w kolejne ekspozycje - m.in. urządzenia używane przez górników, które mają się znaleźć w odtworzonym chodniku górniczym, który jest częścią podziemi. Kolejne nowe elementy wyposażenia mają się pojawić na początku przyszłego sezonu turystycznego. Nowy administrator podziemi przygotował dla turystów specjalną promocję. W sobotę i w niedzielę wszyscy turyści odwiedzający trasę będą mogli korzystać z biletów ulgowych, w cenie 6 zł.

W marcu 2016 r. gmina Sandomierz - także na mocy wyroku sądu - przejęła zarząd nad równie chętnie odwiedzaną przez turystów XIV-wieczną Bramą Opatowską. Zabytek, który należy do miasta, również wcześniej dzierżawiło sandomierskie PTTK.

Czytaj : Się płaci, to się kręci, czyli jak miasta się promują i ile to kosztuje?

W sporze o atrakcje turystyczne PTTK argumentowało m.in., że przez wiele lat ponosiło nakłady związane z utrzymaniem i remontem obiektów. Gmina proponowała PTTK dalsze zarządzanie zabytkiem, na innych zasadach finansowych, niż to było to do tej pory, ale rozwiązanie nie spotkało się z aprobatą przedstawicieli organizacji.

Strony nadal w sądzie dochodzą swoich praw dotyczących m.in. kwestii finansowych, związanych z bezumownym korzystaniem z obiektów przez ostatnie trzy lata. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.